Blog

Zastosowanie kabli przemysłowych

Kable przemysłowe rządzą się swoimi prawami, ponieważ instalacje wyróżniają rozmaite wymagania. Mimo znaczących różnic, znajdziemy kilka elementów wspólnych. Aby instalacja funkcjonowała prawidłowo, trzeba wziąć pod uwagę odpowiedni wybór czujników, siłowników oraz oczywiście jednostek sterujących. Wtedy zyskamy pewność co do sprawnego działania. Dzisiaj podpowiemy Ci, jakie kable dobrze jest wykorzystać właśnie w przemyśle.

Płużenie kabli. Czym jest? Jakie ma zalety?

Płużenie kabli zyskuje w Polsce na coraz większej popularności. Warto więc wiedzieć, czym jest ta metoda, oraz jakie ma główne zalety. Dzięki temu łatwiej ocenić można jej skuteczność, oraz to, w jakich sytuacjach może być z powodzeniem wykorzystywana. Spis treści: Czym tak naprawdę jest płużenie kabli?Kiedy szczególnie warto wykorzystać metodę płużenia kabli?Jakie zalety ma płużenie kabli?Czy warto zdecydować się na płużenie kabli? Czym tak naprawdę jest płużenie kabli? Płużenie to specjalna technologia, która wykorzystuje pług głębinowy. Dzięki temu kable energetyczne można ułożyć metodą...

Wyniki kontroli kabli i przewodów przeprowadzonej przez UOKiK

Celem przeprowadzonej kontroli było sprawdzenie, czy oferowane na rynku kable oraz przewody elektryczne spełniają odpowiednie wymagania, dotyczące sprzętu elektrycznego. Całość opierała się o wymagania zamieszczone w rozporządzeniu Ministra Rozwoju z dnia 2 czerwca 2016 roku. Specjaliści zajęli się oceną zgodności i nadzoru rynku. Kontrola dotyczyła tylko województwa lubelskiego, a powód stanowił fakt występowania dużej ilości producentów przewodów.

Brakuje tworzywa do produkcji powłoki na kable i przewody elektroenergetyczne – sprawdź powody!

Niestety pandemia COVID-19 uderzyła również w europejski rynek polimerów. Większość firm wspomina o trudnościach, skutkujących niemożnością pozyskania kluczowych surowców i problemie resztek zapasów. Brak więc tworzyw do produkcji powłok na kable, a także przewodów elektroenergetycznych. Dowiedzmy się więcej i sprawdźmy, jakie są tego powody.

Zawirowania na rynku surowców

Koniec roku 2020, jak i pierwszy kwartał 2021 były dość chwiejnym okresem, w którym ceny niektórych surowców diametralnie się zmieniały. Wielu specjalistów wskazywało na związek gwałtownych zmian z trwającą pandemią koronawirusa. Oczywiście nagłe skoki cen są bardzo niekorzystne dla wielu branż, ponieważ surowce te wykorzystywane są w przemyśle.

Kategoryzacja skrętek UTP/FTP

Tradycyjna skrętka to nic innego, jak rodzaj przewodu sygnałowego służącego do przesyłu informacji. Zbudowana z kilku par skręconych kabli eliminuje zakłócenia elektromagnetyczne oraz tzw. przesłuchy. Skrętka znajduje zastosowanie zarówno w technologii cyfrowej jak i analogowej.

Co oznacza oznakowanie CE na kablu?

Na większości kabli i przewodów znaleźć można przeróżne nadruki. Są to zazwyczaj symboliczne oznaczenia, mówiące o przeznaczeniu, dopuszczalnych napięciach, do jakich dany kabel jest dostosowany i spełnianych normach. Jednym z najpopularniejszych tego rodzaju typu jest właśnie znak CE. Sprawdź, co oznacza.

Dyrektywa CPR – unijne normy i wytyczne

Rys historyczny Parlament Europejski i Rada Europejska w marcu 2011 roku wydały rozporządzenie CPR. Jest to skrót od angielskiego Construction Products Regulation. Polega ono na klasyfikacji wyrobów budowlanych oraz usystematyzowaniu przepisów dotyczących metod ich testowania. Rozporządzenie weszło w życiu 1 lipca 2013 roku. Od 1 lipca 2016 wszyscy producenci, bądź importerzy otrzymali 12 miesięcy na zapewnienie swoim wyrobom i produktom pełnej zgodności z przepisami wprowadzonymi przez Unię Europejską i przez ten okres musieli dostosować się do nowych wymagań. Od 1 lipca...

Dlaczego warto wymienić stare przewody w domu?

Wymiana starej instalacji elektrycznej jest zabiegiem kosztownym i uciążliwym. Zazwyczaj wymaga skucia ścian i zrobienia niemałego bałaganu w całym domu, dlatego często odkłada się ją w czasie. Jest to jednak spory błąd, który może stworzyć poważne zagrożenie. Sprawdź, dlaczego warto wymienić stare przewody. Stare przewody a zagrożenie pożarowe Większość przewodów używanych w starych instalacjach wykonana jest z aluminium. Materiał ten utlenia się z czasem, staje się kruchy i podatny na uszkodzenia. W połączeniu ze starą, niedostosowaną do współczesnego zapotrzebowania izolacją powstaje...