Dławice kablowe – czym są i do czego się je stosuje?

Dławica kablowa, zwana także dławikiem lub po prostu przepustem kablowym, jest elementem ochronnym służącym do przeprowadzania przewodów przez ściany oraz obudowy różnorodnych maszyn i urządzeń. Ma ona bardzo szerokie zastosowanie. Element ten uszczelnia wejście przewodu do urządzenia, zabezpieczając tym samym wrażliwe podzespoły przed działaniem czynników zewnętrznych. Dławice kablowe unieruchamiają także sam prowadzony kabel. Chronią go więc skutecznie przed uszkodzeniami. To rozwiązanie niezbędne, szczególnie tam, gdzie przewód jest narażony na ciągłe przemieszczanie.

Jaką rolę pełnią dławice kablowe?

Wszystkie dławice kablowe mają za zadanie chronić zarówno przeprowadzany przewód, jak i samo urządzenie czy maszynę. Dzięki dławicy zabezpieczasz kabel przed ostrymi krawędziami oraz niekontrolowanym przemieszczaniem. Zapewniasz także szczelność przepustu w obudowie czy ścianie. Znacznie minimalizujesz więc ryzyko uszkodzenia przewodu przez skręcenie czy zerwanie. Zmniejszasz też szansę na dostanie się do wnętrza wilgoci czy pyłu. Przy zastosowaniu dławicy o odpowiednich parametrach tworzysz więc trwały i bezpieczny przepust. Specjalistyczne dławice pozwalają nawet na uzyskanie stuprocentowej wodoszczelności.

Wszechstronne zastosowanie dławic kablowych

Zastosowanie dławic kablowych, choć pozornie proste, tak naprawdę jest niezwykle szerokie. Potrzeba przeprowadzenia kabli czy przewodów przez ścianę, obudowę czy inny, dowolny element wymaga bowiem często osiągnięcia przy tym określonych parametrów. Za zapewnienie bezpieczeństwa, trwałości, szczelności, odporności na wstrząsy, promieniowanie UV, deszcz, śnieg czy drgania pomagają właśnie różne profesjonalne dławice. Stosuje się je powszechnie w wielu branżach, od energetyki, rolnictwa i przemysłu spożywczego po gałęzie gospodarki takie jak przemysł chemiczny, morski czy wszelkiego rodzaju laboratoria i ośrodki badawcze.

Jakie przepusty wybrać? Dławice w ofercie sklepu Multikable

W ofercie naszego sklepu znajdziesz dławice w wielu różnych wariantach i średnicach. Zadbaliśmy o te najpopularniejsze, ale nie zapomnieliśmy też o tych niestandardowych. Oferujemy wyłącznie solidne i sprawdzone rozwiązania. Używając ich, masz gwarancję bezpieczeństwa i trwałości. Zapraszamy także do zapoznania się z ofertą innych elementów prowadzenia kabli. Wśród nich dostępne są m.in. koryta, materiały izolacyjne, systemy mocowań, węże osłonowe, rury spiralne i wiele więcej. Nasza oferta jest kompleksowa, u nas znajdziesz dokładnie to, czego potrzebujesz!

Filter