Akcesoria do kabli

Jakie akcesoria do kabli przydadzą się w czasie remontu?

W czasie remontu jednym z najczęstszych zadań jest modyfikacja instalacji elektrycznej lub położenie zupełnie nowej. Potrzebny do tego będzie przemyślany projekt oraz akcesoria do kabli. W pierwszej kolejności musisz zaplanować, którędy poprowadzisz przewody elektryczne. Najczęściej odbywa się to podtynkowo, ale są wyjątki, np. prowadzenie kabli w listwach przypodłogowych lub pod podłogą.

W zależności od pomieszczenia, przewody możesz poprowadzić bezpośrednio lub w odpowiednio do tego przystosowanej osłonce. Pomyśl o tym szczególnie w kuchni i łazience, gdzie jest większa wilgoć, a także tam, gdzie planujesz dużo ingerencji w strukturę ściany. Może to uchronić Cię przed uszkodzeniem kabli, chociażby w czasie wiercenia.

Najlepsze elementy prowadzenia kabli

Jakie elementy prowadzenia kabli warto rozważyć? Do wyboru masz różnego rodzaju rury i węże, które sprawią, że montowanie instalacji będzie prostsze. Warto zwrócić uwagę na rury spiralne z materiału o właściwościach samogasnących. W razie zwarcia nie dopuszczają one do zajęcia ogniem instalacji elektrycznej. Sztywne konstrukcje pomogą utrzymać kable w odpowiedniej pozycji, z kolei elastyczne węże świetnie nadadzą się do poprowadzenia instalacji w trudnodostępnych miejscach.

Elementy prowadzenia kabli pozwalają na zabezpieczenie kabli przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak niskie lub wysokie temperatury czy wilgoć. Dzięki dostępności w różnych kolorach pomogą też łatwiej odróżnić przewody. Jeżeli pewne urządzenia elektryczne chcesz wbudować na stałe, warto uszczelnić takie instalacje specjalnymi dławnicami.

Odpowiednie systemy mocowań

Prawidłowa instalacja elektryczna wymaga też właściwego montażu. Posłużą do tego systemy mocowań, które pozwolą utrzymać okablowanie w jednej pozycji. Najbardziej popularne są kołki montażowe, którymi łatwo przytwierdzisz kabel do muru. Nie jest to jednak jedyna opcja. Równie przydatne mogą się okazać uchwyty oczkowe w różnej postaci, albo uchwyty siodełkowe.

Niektóre systemy proponują też rozwiązania, dzięki którym kable przytwierdzisz nieinwazyjnie – na klej. Będzie to rozwiązanie szczególnie korzystne w przypadku cienkich ścian, albo wszędzie tam, gdzie chcemy jak najbardziej zmniejszyć ingerencję w strukturę materiału budulcowego.

Akcesoria a bezpieczeństwo

Dobra instalacja oznacza praktyczny projekt wykonany w zgodzie ze standardami oraz z wykorzystaniem odpowiednich materiałów i akcesoriów. To gwarantuje szczelność i lepszą wydajność obwodu elektrycznego, ale też zmniejszone ryzyko zwarć i pożarów.

Filter