Jak rozmieścić gniazdka elektryczne w domu? Praktyczne porady

Powrót do Blog

Jak rozmieścić gniazdka elektryczne w domu? Praktyczne porady

Planujesz w domu remont i nie wiesz jak zaplanować instalacje elektryczne? Najwięcej trudności sprawia zwykle rozmieszczenie gniazdek w pomieszczeniach tak, aby były funkcjonalne, bezpieczne i zamontowane w odpowiednich miejscach. Nie bez znaczenia są pytania o ilość gniazdek i odległości między nimi. Podpowiadamy, jakie są ogólne zasady i jak możesz jeszcze lepiej dopasować rozmieszczenie gniazdek elektrycznych w swoim domu.

Spis treści:

  1. Gniazdka elektryczne a wystrój wnętrza
  2. Planowanie gniazdek bez projektu
  3. Gniazdka elektryczne – czy więcej znaczy lepiej?

Gniazdka elektryczne a wystrój wnętrza

Idealną sytuacją jest remont, w którym pracujesz z konkretnym projektem wystroju wnętrza. Widząc projekt, bez problemu znajdziesz miejsca, w których powinno znaleźć się gniazdko. Zwykle dostosowanie instalacji jest częścią projektu od architekta. Jeśli jednak tak się nie stało, sam musisz ocenić, w jakich lokalizacjach dostęp do prądu będzie najbardziej funkcjonalny. Co to oznacza? Że umożliwi podpięcie niezbędnych sprzętów bez przesuwania mebli i podłączania wielu przedłużaczy.

Najlepszymi miejscami na umieszczenie gniazdek będą okolice dużych, zużywających sporo energii sprzętów. Te muszą być podłączone bezpośrednio do sieci, a zwykle nie posiadają długiego przewodu. Gniazdko warto umieścić też przy stanowisku pracy czy nauki – tam konieczne będzie podłączenie komputera czy lampki. Gniazdka przydają się też w pobliżu łóżek i toaletek. Pozostałe punkty warto rozmieścić w taki sposób, by znajdowały się pomiędzy meblami lub obok nich, co ułatwi dostęp i uchroni Cię, przed ciągłym przesuwaniem szafek.

Planowanie gniazdek bez projektu

A co, gdy nie masz jeszcze pomysłu na wnętrze? Wtedy dobrze jest kierować się standardowymi wytycznymi. Gniazdka umieszczasz wtedy na wysokości 20 cm nad podłogą, średnio co 1,5 do 2 metrów. To optymalna odległość, która gwarantuje dostęp do prądu z każdego miejsca w pokoju. Oczywiści, jeżeli planujesz ustawienie sprzętów w konkretnym miejscu (na przykład masz w pokoju wnękę na biurko komputerowe), dobrym pomysłem jest dodanie tam gniazdka, aby kable nie ciągnęły się po podłodze przez pół pokoju.

Inaczej sprawa ma się w kuchni i łazience. Tu gniazdka umieszczamy 1-1,5 metra nad podłogą, dzięki czemu unikamy ryzyka ich zalania. Dobrze jest też zaplanować dwa razy więcej punktów niż w zwykłym pomieszczeniu, ze względu na dużą ilość sprzętów będących obciążeniem dla sieci.

Gniazdka elektryczne – czy więcej znaczy lepiej?

Większa liczba gniazdek to wygoda i bezpieczeństwo. Dzięki temu nie korzystamy z przedłużaczy, co zmniejsza szanse na wystąpienie przeciążeń. Nie musimy też ciągle zamieniać wtyczek. Musisz jednak liczyć się też z większym zużyciem prądu, jeżeli do swojej sieci na stałe podłączysz dużą liczbę sprzętów.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót do Blog