Planujesz w domu remont i nie wiesz jak zaplanować instalacje elektryczne? Najwięcej trudności sprawia zwykle rozmieszczenie gniazdek w pomieszczeniach tak, aby były funkcjonalne, bezpieczne i zamontowane w odpowiednich miejscach. Nie bez znaczenia są pytania o ilość gniazdek i odległości między nimi. Podpowiadamy, jakie są ogólne zasady i jak możesz jeszcze lepiej dopasować rozmieszczenie gniazdek elektrycznych w swoim domu.
Spis treści:
Idealną sytuacją jest remont, w którym pracujesz z konkretnym projektem wystroju wnętrza. Widząc projekt, bez problemu znajdziesz miejsca, w których powinno znaleźć się gniazdko. Zwykle dostosowanie instalacji jest częścią projektu od architekta. Jeśli jednak tak się nie stało, sam musisz ocenić, w jakich lokalizacjach dostęp do prądu będzie najbardziej funkcjonalny. Co to oznacza? Że umożliwi podpięcie niezbędnych sprzętów bez przesuwania mebli i podłączania wielu przedłużaczy.
Najlepszymi miejscami na umieszczenie gniazdek będą okolice dużych, zużywających sporo energii sprzętów. Te muszą być podłączone bezpośrednio do sieci, a zwykle nie posiadają długiego przewodu. Gniazdko warto umieścić też przy stanowisku pracy czy nauki – tam konieczne będzie podłączenie komputera czy lampki. Gniazdka przydają się też w pobliżu łóżek i toaletek. Pozostałe punkty warto rozmieścić w taki sposób, by znajdowały się pomiędzy meblami lub obok nich, co ułatwi dostęp i uchroni Cię, przed ciągłym przesuwaniem szafek.
A co, gdy nie masz jeszcze pomysłu na wnętrze? Wtedy dobrze jest kierować się standardowymi wytycznymi. Gniazdka umieszczasz wtedy na wysokości 20 cm nad podłogą, średnio co 1,5 do 2 metrów. To optymalna odległość, która gwarantuje dostęp do prądu z każdego miejsca w pokoju. Oczywiści, jeżeli planujesz ustawienie sprzętów w konkretnym miejscu (na przykład masz w pokoju wnękę na biurko komputerowe), dobrym pomysłem jest dodanie tam gniazdka, aby kable nie ciągnęły się po podłodze przez pół pokoju.
Inaczej sprawa ma się w kuchni i łazience. Tu gniazdka umieszczamy 1-1,5 metra nad podłogą, dzięki czemu unikamy ryzyka ich zalania. Dobrze jest też zaplanować dwa razy więcej punktów niż w zwykłym pomieszczeniu, ze względu na dużą ilość sprzętów będących obciążeniem dla sieci.
Większa liczba gniazdek to wygoda i bezpieczeństwo. Dzięki temu nie korzystamy z przedłużaczy, co zmniejsza szanse na wystąpienie przeciążeń. Nie musimy też ciągle zamieniać wtyczek. Musisz jednak liczyć się też z większym zużyciem prądu, jeżeli do swojej sieci na stałe podłączysz dużą liczbę sprzętów.
Powrót do bloga