Jak powszechnie wiadomo, kolor przewodów nie jest przypadkowy. Najczęściej zróżnicowane barwy cechują żyły przewodu izolacji wewnętrznej. Będziemy tutaj oczywiście mówić o całości, uwzględniając stricte codzienny i użytkowy charakter, dlatego na tapet bierzemy przede wszystkim napięcia przemienne, czyli te znajdujące się w domowych gniazdkach elektrycznych. Przejdźmy więc do rzeczy.
Spis treści:
Zazwyczaj dostrzeżemy dany przewód pod postacią koloru brązowego bądź czarnego. Co istotne, bywa tak, że przewód przybierze kolor czerwony, biały czy szary. Dlaczego? Duże znaczenie ma tutaj liczba żył w konkretnym przewodzie. Sam producent określa również odpowiedni kolor. Natomiast nigdy nie odnotujemy przewodu fazowego L w barwie niebieskiej albo żółto-zielonej. Wtedy mamy bez wątpienia do czynienia z zupełnie innym wariantem. Dodatkowo napięcie elektryczne przewodu względem ziemi generuje 230V. Nigdy nie dotykajmy części przewodzącej (druta), kiedy przewód fazowy zostaje podpięty do sieci zasilającej. Jak można się domyślać, istnieje ogromne ryzyko porażenia prądem elektrycznym.
Tego typu przewód wyróżnia niebieski kolor. Bez niego ciężko byłoby wyobrazić sobie prawidłowe działanie urządzenia elektrycznego, jednak nie można postawić go na równi z przewodem fazowym. Tutaj napięcie elektryczne względem ziemi w założeniu powinno liczyć 0V. Teoretycznie więc jego dotknięcie nie zagraża naszemu życiu, porażenie elektryczne nie wystąpi. Jednak naszym zdaniem rozwaga jest zawsze wskazana, ponieważ nie wiemy, kto wcześniej zajmował się instalacją i czy wykonał ją dobrze. Nie każdy przestrzega określonych wytycznych czy norm. Warto być ostrożnym oraz uważnym, aby uniknąć groźnego wypadku.
Jeżeli szukasz któregoś z wspomnianych przewodów – zajrzyj do naszej oferty!
Od razu zauważymy dany przewód przez jego żółto-zielony kolor. Jakie jest jego główne zadanie? No właśnie – ochrona. Dzięki niemu jesteśmy w stanie uniknąć porażenia prądem elektrycznym. Przewód łączony jest z ziemią oraz jednocześnie z przewodem neutralnym N na terenie naszego mieszkania, a dokładniej rozdzielnicy bezpiecznikowej. Jeżeli instalacja ulegnie uszkodzeniu, prąd będzie płynąć po linii najmniejszego oporu. Jednak chwilka – co z prądem stałym? Krótko i na temat. Przewody z potencjałem “+” mają zazwyczaj kolor czerwony, natomiast te z z oznaczeniem “-” odznacza przeważnie kolor czarny albo niebieski.