Realizując inwestycję budowlaną duży nacisk kładzie się na zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa podczas użytkowania nieruchomości. Dużym wyzwaniem dla inwestorów jest zaprojektowanie instalacji elektrycznej, której istotnym elementem jest puszka elektroinstalacyjna.
Puszki elektroinstalacyjne zwane są również puszkami elektrycznymi. Stanowią podstawowym element zainstalowanej sieci elektrycznej, dzięki któremu można łączyć ze sobą obwody znajdujące się w nieruchomości, a także rozgałęziać przewody. Puszki elektroinstalacyjne stanowią doskonałą ochronę kabli przed uszkodzeniami i użytkowników korzystających z instalacji. Najczęściej są montowane pod tynkiem, przez co są niewidoczne i nie zaburzają estetyki przestrzeni.
Na rynku dostępnych jest w sprzedaży wiele puszek elektroinstalacyjnych. Różnicuje je sposób montażu, stopień ochrony, wymiary, kształty, miejsce montażu, a także rodzaj ściany, napięcie pracy urządzenia, a nawet kolor. Ze względu na stopień montażu wymienia się puszki montowane natynkowo i podtynkowo. Stopień ochrony określa klasę szczelności i ochrony przed działaniem wody. Puszki występują w różnych rozmiarach i kształtach, dzięki czemu inwestor może dopasować puszkę idealnie do swoich oczekiwań. Ze względu na napięcie pracy wymienić można puszki, w których napięcie znamionowe podłączonego osprzętu może posiadać różne wartości. Niektóre puszki przeznaczone są do konkretnego rodzaju ścian, a także dedykowane są do wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Puszki występują również w różnych kolorach. Rosnące oczekiwania i wymagania użytkowników instalacji wpłynęły na wykorzystywanie przez producentów różnorakich innowacyjnych rozwiązań, które mają poprawić komfort użytkowania, poziom bezpieczeństwa oraz łatwość montażu.
Wybierając puszkę elektroinstalacyjną należy zwrócić uwagę na to, czy są produkowane i testowane zgodnie z normami europejskimi. Czy testy zostały wykonane w akredytowanej stacji prób i badań. Konieczny jest również dobór puszki odpowiedni do miejsca montażu i miejsca przeznaczenia, a także do oczekiwanego sposobu montażu.
Powrót do bloga