Jeżeli planujemy instalację elektryczną w ogrodzie, jego aranżacja powinna zejść na drugi plan. Wtedy nie zniszczymy powstałych efektów pod postacią gotowych ścieżek czy trawników. Sama instalacja nie może być kwestią przypadku. Najczęściej gniazdka wtykowe umieszczamy na zewnętrznej ścianie domu lub garażu. Jednak tyczy się to mniejszych powierzchni. Co zrobić, gdy mamy do czynienia z dużym ogrodem i o czym generalnie warto pamiętać?
Spis treści:
Nie wolno zapominać, że w tym wypadku nie wystarczą tylko gniazdka na ścianie. Istotny jest także dodatkowy punkt poboru energii elektrycznej – minimum jeden. Co powinien zawierać dany punkt? Przede wszystkim dwubiegunowe gniazda wtyczkowe ze stykiem ochronnym. Ponadto te muszą być zamocowane w skrzynce z tworzywa sztucznego. Do tego niewielki betonowy fundament, abyśmy mieli konkretny punkt osadzenia oraz zamykane, wytrzymałe drzwiczki. Uwzględnijmy też takie cechy całości jak pyłoszczelność bądź odporność na bardzo krótkie zanurzenie w wodzie. Gniazda wtyczkowe w obwodach 230 V zyskają kompatybilność z większością wtyczek, dlatego sam wybór odznacza uniwersalność.
Jak zrobić to właściwie? Główna rozdzielnica w budynku to niezwykle istotny element, ponieważ punkty poboru muszą być z nim połączone. Samą trasę przechodzących kabli powinieneś dobrze przemyśleć. Instalacja nie może stać w konflikcie z korzeniami drzew bądź krzewów czy zaplanowanym stawem. Najlepiej rozrysować cały plan i konsekwentnie się go trzymać. Ponadto w ziemi trzeba umieścić kable, posiadające oczywiście izolacje konkretnych żył, ale również posiadające płaszcz ochronny z PCW. Dopiero wtedy możemy mieć pewność co do bezpieczeństwa instalacji.
Jeśli szukasz wysokiej jakości kabli do instalacji elektrycznej w ogrodzie – sprawdź naszą ofertę!
Musisz wziąć jednak pod uwagę kilka kluczowych zasad. Kabel bez osłony równa się głębokości 70 cm. Sprawa wygląda nieco inaczej, gdy nad kablem przewidziane są płyty chodnikowe. Wtedy głębokość może osiągać 50 cm. Sam rów ma być w założeniu o 10 cm głębszy. Zyskujemy miejsce na podsypkę z piasku. Natomiast w przypadku, kiedy kabel krzyżuje się z rurami wodociągowymi czy kanalizacyjnymi, rura osłonowa jest niezbędna.
To tylko kilka podstawowych zasad, dlatego zachęcamy, by podejść do tematu rozważnie, a z pewnością instalacja okaże się inwestycją na lata.
Powrót do bloga