Uziemienie instalacji elektrycznej – co oznacza?

Powrót do Blog

Uziemienie instalacji elektrycznej – co oznacza?

Uziemienie jest jednym z najistotniejszych aspektów w branży instancji elektrycznych. W teorii w przewodach uziemiających nie występuje napięcie elektryczne, ani energia elektryczna a mimo to każdym domu wiją się przewody uziemiające. Z jakiego powodu? Z niniejszego artykułu dowiesz się, co oznacza, że instalacja jest uziemiona, w jakim celu się to robi oraz jak można uziemić budynek. Zapraszamy!

Spis treści:

  1. Uziemiona instalacja elektryczna – co to znaczy?
  2. Dlaczego instalacje są uziemiane?
  3. Kilka sposób na uziemienie budynku

Uziemiona instalacja elektryczna – co to znaczy?

Aby odpowiedzieć na to pytanie na początku wyobraźmy sobie dom. Tak jak w każdym domu do każdego gniazdka czy pralki oprócz dwóch typów przewodów (fazowego i neutralnego) doprowadzane są przewody uziemiające, które są tematem przewodnim tego wpisu blogowego. Przewody te w swoim założeniu nie mają wpływać na pracę urządzeń. Za to są wszystkie te kable ze sobą połączone. Tworzenie takiego systemu przewodów uziemiających (zabezpieczających) tworzy się w domowej rozdzielnicy. Następnie od niej poprowadzony jest pojedynczy przewód do metalowej części połączonej z ziemią.

Dlaczego instalacje są uziemiane?

Uziemienia stosuje się z trzech powodów – ochronnych, roboczych oraz funkcjonalnych.

Uziemienie ochronne dokonuje się w celu ochrony przeciwporażeniowej. Metalowe elementy obudowy elektrycznych urządzeń łączy się z przewodami uziemiającymi i wykorzystując ziemię, zamyka się obwód elektryczny. Jeżeli posiadamy w domu kilka urządzeń elektrycznych, trzeba wszystkie przewody uziemiające trwale z uziomem, który jest wykonany przykładowo z prętów stalowych, rur metalowych czy kształtek.

Uziemienie robocze realizowane jest w celu zapewnienia właściwej pracy elektroenergetycznych urządzeń, które są połączone z siecią rozdzielczą. Uziemienie tego typu chroni sieć niskiego napięcia przed negatywnymi skutkami przeniesienia na niego zbyt wysokiego napięcia.

Uziemienie funkcjonalne obejmuje jeden lub wiele punktów instalacji, urządzeń lub sieci. Uziemienie tego typu stosuje się w celach innych niż zapewnienie ochrony. Przykładowo zastosowane uziemienie wobec urządzeń elektrycznych będzie miało na celu ochronę przed uszkodzeniami na skutek przepięć lub zagwarantowanie prawidłowej pracy urządzenia w wyniku wykluczenia możliwości wystąpienia zakłóceń.

Kilka sposobów na uziemienie budynku

Obecnie mamy do dyspozycji parę bezpiecznych sposobów na wykonanie własnych uziomów. Do uziemienia swojego domu możemy zastosować kilkumetrowy pręt wbity w ziemię lub taśmy wykonane ze stali. Wiele osób myśli o uziemieniu już na etapie tworzenia fundamentów i łączy przewód uziemiający z prętem będącym elementem uzbrojenia.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót do Blog