Niestety pandemia COVID-19 uderzyła również w europejski rynek polimerów. Większość firm wspomina o trudnościach, skutkujących niemożnością pozyskania kluczowych surowców i problemie resztek zapasów. Brak więc tworzyw do produkcji powłok na kable, a także przewodów elektroenergetycznych. Dowiedzmy się więcej i sprawdźmy, jakie są tego powody.
Spis treści:
Te dwa czynniki przyczyniły się ściśle do spadku produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych. Gdy weźmiemy pod uwagę drugą połowę 2020 roku, to zauważymy tendencję wzrostową w kwestii popytu na polimery. Wskutek pandemii i wzmożonej liczby lockdownów nastąpił zdecydowany spadek produkcji. Kiedy produkcja tworzyw zaczęła ponownie wzrastać, podaż surowca nie wzrosła tak jakby tego oczekiwano. Zaobserwowaliśmy swego rodzaju kryzys, który wywołał braki magazynowe, a ceny polimerów zaskoczyły wszystkich, odnotowano ich rekordowy poziom. Bezsprzecznie mniejsze możliwości kredytowe, bardzo niskie marże przedsiębiorstw – każda ze zmiennych miała tu gigantyczny wpływ.
Sytuacji nie ułatwia sama matka natura. Ze względu na wyjątkowo niesprzyjającą pogodę w USA, doszło do niemałych strat produkcyjnych, a to odczuł negatywnie rynek europejski, jak również związane z tym straty. Grudzień 2020 stanowił ciężki okres, potem całość uległa dalszemu pogorszeniu. Przetwórcy są bombardowani nieustanną presją, co także nie pomaga i powoduje wiele problemów. Należy pamiętać, że w samej Europie istnieje około 50 000 małych oraz średnich przedsiębiorstw, które zajmują się przetwórstwem tworzyw sztucznych. Negocjacje nie są najłatwiejszym zadaniem przez niedobory czy wcześniej wspomniany wzrost cen.
Jeżeli szukasz wysokojakościowych kabli – zachęcamy do zapoznania się z nasza ofertą!
Prezes EuPC, Renato Zelcher przewiduje nienajlepszą przyszłość w kwestii przetwórstwa. Może dojść do sytuacji, gdzie zdecydowana większość firm będzie zmuszona ograniczyć produkcję. Same skutki są tu dosyć oczywiste – przede wszystkim brak produktów wytwarzanych z tworzyw sztucznych. Mowa przykładowo o opakowaniach do żywności. Trzeba też uwzględnić części dla budownictwa i przemysł motoryzacyjny. W naszym przypadku tyczy się to powłok na kable oraz przewodów elektroenergetycznych.
Mamy nadzieję, że dana sprawa ulegnie polepszeniu dzięki EuPC, które wezwało swoich partnerów z europejskiego sektora produkcji polimerów, by Ci podjęli rzeczywistą współpracę, angażując innych europejskich przetwórców. Takie działania pomogą w uniknięciu przerw produkcyjnych oraz dostawczych najpotrzebniejszych towarów, budzących żywe zainteresowanie społeczeństwa.
Powrót do bloga