Optymalizacja i rozwój licznych procesów technologicznych nie byłyby możliwe do zrealizowania bez niezawodnych przewodów i kabli. Wykorzystywane są one m.in. w obwodach sterowania, pomiaru czy sygnalizacji. Dziś zastanowimy się, czym są kable sygnalizacyjne i gdzie konkretnie znajdują zastosowanie.
Kable sygnalizacyjne to przewody, które wyróżniają się dużą wytrzymałością oraz odpornością na warunki zewnętrzne. Do ich produkcji wykorzystywana jest miedź, która zapewnia trwałość przewodów. Liczba żył w zależności od rodzaju kabla sygnalizacyjnego waha się od 7 do 24, a ich przekrój ma od 1 do 2,5 mm. Przewody mogą być montowane bezpośrednio w ziemi, kanale lub konstrukcji betonowej.
Najpopularniejsze kable sygnalizacyjne to YKSY, kabel (K) sygnalizacyjny (S) o izolacji polwinitowej (Y) i powłoce polwinitowej (Y). Żyły przewodów mogą być jednodrutowe lub wielodrutowe. Stosowane w automatyce przewody oraz kable sa najczęściej syngowane numerami lub kolorami. Wyróżnić możemy natomiast następujące rodzaje kabli wykorzystywanych do sterowania sygnalizacją świetlną, kontrolną czy pomiarową:
Kable sygnalizacyjne wykorzystywane są w urządzeniach energetycznych, które pełnią funkcje kontrolne i sterownicze oraz mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo. Bywają również stosowane do zasilania energią elektryczną oraz w systemach komputerowych, technikach pomiarowych czy transmisji danych cyfrowych i analogowych. Rodzaj kabli dobierany jest w zależności od specyfiki danego obszaru oraz ewentualnego ryzyka wystąpienia pożaru.
Powrót do bloga