W zależności od rodzaju instalacji elektrycznej oraz jej umiejscowienia – czy to w przypadku instalacji w gospodarstwie domowym, czy też instalacji w budynku przeznaczonym do użytku publicznego – wybór odpowiednich kabli oraz przewodów pozostaje kwestią kluczową. Jednym z możliwych rozwiązań jest inwestycja w wysokojakościowe kable bezhalogenowe. Dlaczego warto brać je pod uwagę?
Spis treści
Zanim odpowiemy na to pytanie, wpierw skupmy się na samych halogenach. To pierwiastki takie jak jak: fluor, chlor, brom oraz jod. Są one w stanie reagować z prawie wszystkimi pierwiastkami układu okresowego, wyróżniają je silne właściwości utleniające oraz wysoka reaktywność, co tłumaczy przy tym ich toksyczność. Idąc tym tropem rozumowania – kable bezhalogenowe to kable pozbawione zarówno fluoru czy chloru, jak i bromu oraz jodu, za to ich materiały izolacyjne składają się z polimerów. Jak wpływa to na korzyść naszej instalacji…?
Halogeny zawarte w kablach halogenowych w przypadku pożaru są w stanie samodzielnie zdusić płomienie, chroniąc instalację. Jednak sporą wadą takich przewodów są konsekwencje tego działania: uwolnione atomy fluoru lub chloru łączą się z wodorem z powietrza lub palonych plastików, tworząc chlorowodór lub fluorowodór – wiązania wysoce korozyjne i toksyczne. Kable bezhalogenowe, choć wykazują mniejszą tendencję do samodzielnego zduszania płomieni, w efekcie spalania nie uwalniają gazów korozyjnych i toksyn, a jedynie parę wodną i dwutlenek węgla. Zanim więc wybierzesz kable halogenowe, zastanów się, jakie pomieszczenie chcesz chronić i czy szkody spowodowane korozją nie będą czasem wyższe niż szkody spowodowane pożarem.
Najczęstszego wyboru kabli bezhalogenowych do instalacji elektrycznej dokonują osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo instalacji budynków publicznych oraz w miejscach o majątku wysokiej wartości. Są to, przykładowo, szpitale (w tym sale operacyjne i sale intensywnej opieki medycznej), lotniska, centra i galerie handlowe (w tym windy i schody ruchome), biura oraz szkoły, a także instytucje rekreacyjne i kulturowe takie jak kina, teatry, muzea. Kable bezhalogenowe warto również wybrać w przypadku projektowania instalacji kolejowej (na przykład w metrze czy pociągu), również na stoczni. Pamiętaj, by koniecznie chronić nimi zakłady przemysłowe, na przykład azotowe czy elektrownie – o znacznej wartości nieruchomości i wysokim potencjale ryzyka.
Powrót do bloga