Układanie instalacji elektrycznej w domu to zadanie, które wymaga odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia. Musi ona przewidywać wiele aspektów takich jak rozmieszczenie gniazd elektrycznych czy włączników do świateł.
Spis treści:
1. Instalacja elektryczna w domu – od czego zacząć?
2. Instalacja elektryczna w domu – jak rozplanować gniazdka?
3. Instalacja elektryczna w domu – jak układać przewody?
4. Instalacja elektryczna w domu – szczegóły, na które warto zwrócić uwagę
Jednym z ważniejszych aspektów montażu instalacji elektrycznej jest obliczenie mocy zapotrzebowania. Jeżeli chcemy, by była ona bezpieczna i wygodna w użytkowaniu, powinniśmy pomyśleć o tym na etapie zakupu projektu. Podczas jej określania powinniśmy wziąć pod uwagę takie czynniki jak specyfika zasilania budynku, ilość domowników czy rodzaj sprzętu AGD i RTV. Pozwoli to dobrze dobrać zapotrzebowanie energetyczne i zaplanować rozmieszczenie gniazdek elektrycznych.
Mogło wydawać by się, że dwa gniazdka elektryczne w jednym czy dwóch rogach pokoju powinny wystarczyć. Jednak często okazuje się, że niestety, by podpiąć do prądu wszystko to czego potrzebujemy to zdecydowanie za mało. Wtedy najczęściej stosujemy przedłużacze, które wyglądają nieestetycznie, a schowane za meble są ciężko dostępne. Dlatego gniazdka warto rozplanować w każdym rogu pokoju, dzięki temu uzyskamy swobodny dostęp do sieci elektrycznej, a z podłogi znikną nieestetyczne i przeszkadzające kable i przedłużacze.
Przewody elektryczne układa się wzdłuż linii poziomych oraz pionowych tak, by ich układ był łatwy do odtwarzania. Dzięki temu są one bezpieczne i nie uszkodzimy ich przypadkowo. Najczęściej stosuje się przewody płaskie, które pokrywa się tynkiem. Innym rozwiązaniem jest użycie przewodów w elastycznych rurkach wykonanych z tworzywa sztucznego, które układa się w głębokich bruzdach ściennych. Rozwiązanie te jest droższe i bardziej pracochłonne. Najlepiej sprawdza się w sytuacjach, gdy w razie konieczności wymiany trzeba by był zniszczyć wykończenia powierzchni ścian.
Na instalacji elektrycznej nie należy oszczędzać, gdyż powinna służyć nam przez długie lata. Takim pozornym zyskiem jest stosowanie przewodów osłoniętych słabej jakości, zbyt cienką izolacją lub o zbyt małym przekroju. Obecnie stosuje się przewody wyłącznie z rdzeniem miedzianym. O trwałości systemu instalacyjnego decydują także sposoby łączenia przewodów. Powinno używać się do tego złączek.
Przewody instalacyjne, sprawdź dostępny asortyment
Powrót do bloga