Izolacja przewodów elektrycznych – czym izolować?

Powrót do Blog

Izolacja przewodów elektrycznych – czym izolować?

Niejednokrotnie jesteśmy zmuszeni, by zaizolować kawałek przewodu czy konkretnych końcówek kablowych. Nie musisz być jednak specjalistą w tej dziedzinie. Wydawałoby się, że sprawa jest prosta. Taśma bądź rurka – do roboty. Natomiast my chcielibyśmy nieco bardziej przybliżyć Ci temat, abyś zrobił to przede wszystkim bezpiecznie oraz prawidłowo. Jak i czym izolować przewody?

Spis treści:

  1. Izolacja taśmą izolacyjną winylową
  2. Izolacja rurką (koszulką) termokurczliwą
  3. Na co należy uważać?

Izolacja taśmą izolacyjną winylową

Wybierając taśmę, zwróć uwagę na jej kolor, szerokość i długość. Najlepiej, aby była jak najdłuższa. Zyskasz wtedy również wyjątkowo ekonomiczne rozwiązanie. Zresztą, taśma powinna stanowić podstawowe wyposażenie skrzyneczki domowego lub profesjonalnego elektryka. Uwzględniaj również klej – im mocniejszy, tym lepszy. Jak wiadomo, różnie bywa z deklaracjami producenta o wiecznej żywotności. Przetestuj to sam. Dobrze napręż taśmę oraz konsekwentnie przesuwaj ją w kierunku uszkodzenia, aby dobrze zaizolować dane miejsce. Ostatecznie nadmiar taśmy energicznie odrywamy lub odcinamy za pomocą szczypców bocznych. Taka izolacja powinna być znacznie bardziej wytrzymała.

Izolacja rurką (koszulką) termokurczliwą

Drugim, równie dobrym rozwiązaniem jest koszulka termokurczliwa. Zazwyczaj rurka wygląda zdecydowanie bardziej estetycznie i wytrzymale. Tutaj z kolei, aby zamontować koszulkę, musimy ją odpowiednio podgrzać. Należy też uwzględnić odpowiedni rozmiar rurki. Po pierwsze, przycinamy dopasowaną termokurczkę, aby była ciut dłuższa od uszkodzonego punktu. Przycięty kawałek zaczynamy podgrzewać na kawałku przewodu. Tu przyda się zapalniczka albo ewentualnie zapalarka. Wykonuj całość w sposób dokładny. Nie ulegaj żadnej presji czasu, a zagospodaruj sobie wolną chwilę. Dopiero wtedy osiągniesz oczekiwany efekt, na którym Ci zależy.

Jeżeli szukasz wysokiej jakości przewodów – sprawdź naszą ofertę!

Na co należy uważać?

W przypadku taśmy, jeżeli jej dobrze nie naprężymy, ta nie będzie odpowiednio przylegać do przewodu, co mija się z celem. Nie nawijamy też naprzemiennie w różnych kierunkach, ponieważ zauważymy uciążliwe odkształcenia. Izolacja rurką to natomiast ryzyko zastosowania zbyt wysokiej temperatury. Trzeba uważać, by przewód nie uległ po prostu spaleniu. Ponadto źle dobrany rozmiar. Tak jak już mówiliśmy, odpowiedni wybór rozmiaru jest kluczowy, aby rurka dobrze współgrała z przewodem.

Jesteśmy przekonani, że będziesz usatysfakcjonowany obydwoma rozwiązaniami. Wybierz to, które najbardziej Ci odpowiada.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót do Blog