Zapewne zdarzały Ci się sytuacje, w których musiałeś podłączyć kabel do określonego sprzętu bądź po prostu połączyć oba przewody ze sobą. Zazwyczaj właśnie wtedy jesteśmy zmuszeni do ściągnięcia izolacji, czyli osłony mieszczącej się na końcówkach kabli. Jednak należy być tutaj niezwykle uważnym, ponieważ bez odpowiedniej dawki wiedzy możemy zniszczyć kable bądź doprowadzić do ich awarii. Podpowiemy, jak zrobić to właściwie.
Spis treści:
Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nie ściągał izolacji drobnym, domowym i do tego ostrym nożem. Wiemy, że to dla wielu kusząca opcja, jednak my jej stanowczo nie polecamy. Niestety bardzo łatwo możemy uszkodzić przewód, co gorsza – w najdrastyczniejszej wersji zdarzeń wywołać pożar. Właśnie dlatego stawiamy na sprawdzone oraz bezpieczne rozwiązanie, czyli ściągacz do izolacji. Dzięki niemu proces obróbki końcówek okaże się dużo prostszy. Pamiętaj, aby dopasować ściągacz, uwzględniając przy tym materiał, średnicę czy kształt danego przewodu. Uniwersalne narzędzia z zespolonymi ostrzami są równie dobrym rozwiązaniem.
Jeżeli mowa o typowych, domowych przewodach, najlepiej wziąć pod uwagę prosty ściągacz izolacji. Innowacyjne narzędzia wyróżniają podwójne ostrza sierpowate, przybierające kształt haka. Tego rodzaju ściągacz jest zazwyczaj produkowany z trwałej stali nierdzewnej, dzięki czemu całość może posłużyć nam przez lata. Większość obieraczek dostępnych obecnie na rynku cechuje wcześniej już wspomniana uniwersalność. Dzięki precyzyjnemu narzędziu ściągniemy błyskawicznie izolację zarówno z gumy, jak i tworzywa sztucznego. Rękojeść antypoślizgowa generuje dodatkowy atut, ponieważ trzymamy produkt pewnie, bez obawy przed wyślizgnięciem.
Szukasz wysokiej jakości ściągacza do izolacji? Sprawdź naszą ofertę!
Cały sęk w tym, aby właściwie poprowadzić nasz ściągacz. Nie możemy zniszczyć kabli wewnętrznych bądź izolacji. Ostrza w ściągaczu tworzą mały otwór o regularnym kształcie, regulujemy jego wielkość, następnie porządnie zaciskamy szczęk na przewodzie. Takie działania skutkują nacięciem izolacji na jej obwodzie. Aby ściągnąć izolację, energicznie pociągamy wzdłuż samego kabla. I gotowe! Nie trzeba nic więcej, odrobina cierpliwości, a z pewnością szybko poskromisz wszelkie izolacje.
Powrót do bloga