Jak układać kable w budynkach?

Powrót do Blog

Jak układać kable w budynkach?

Układanie kabli w budynkach – podstawy

Pierwszym zadaniem w przypadku układania kabli w budynkach jest rozplanowanie drogi kablowej. Dobrze mieć na uwadze, że przewody zasilające w jednym pomieszczeniu prowadzi się najczęściej od gniazda do gniazda. Jeśli zastosuje się tak zwany układ pierścieniowy (czyli układ, w którym obwód tworzy zamkniętą pętlę) – przerwanie ciągłości przewodu w jednym miejscu nie skończy się wtedy odcięciem prądu w pozostałych gniazdkach.

Odnośnie do układania kabli w budynkach, główną zasadą, o której należy pamiętać, jest zasada mówiąca o tym, że przewody instalacji elektrycznej trzeba układać w odpowiedniej odległości od krawędzi okien i drzwi, do tego zawsze pionowo lub poziomo (a nigdy po skosie). Dzięki temu minimalizujemy ryzyko przypadkowego uszkodzenia instalacji, chociażby podczas kucia lub wiercenia otworów w ścianach. Kable jednożyłowe układajmy zawsze w rurkach lub korytkach, a kable wielożyłowe z powłoką polwinitową mogą być układane bezpośrednio, bez dodatkowego zabezpieczenia. Gdy instalacja jest już poprowadzona, przez zamknięciem jej pod tynkiem, warto ją sfotografować, by w późniejszych latach łatwiej odtworzyć trasę przebiegu przewodów, na przykład podczas kolejnych remontów, przed wierceniem w ścianach.

Gdzie i jak łączyć kable?

Przewody elektryczne łączy się tylko w puszkach instalacyjnych, ponadto puszek tych nie przykrywajmy tynkiem, gdy przyjdzie nam wykańczać pomieszczenie. To sprawi, że w razie konieczności zawsze będziemy mieli dostęp do przewodów. Puszkę zasłonić możemy wygodnymi w użyciu drzwiczkami rewizyjnymi. Do samego łączenia przewodów wykorzystujmy złączki – metoda skręcania żył nie należy do najbezpieczniejszych ani najtrwalszych. Przestrzegaj również kolorystyki żył – w przypadku odbiorników trójfazowych, jeśli nie zastosujesz fazy, w Twojej instalacji może dojść do pojawienia się napięcia w niewłaściwym miejscu, poza instalacją, a to grozi porażeniem prądem lub pożarem.

Jak widzisz, odpowiedni dobór kabli i wyznaczenie im drogi to fundament bezawaryjnego użytkowania instalacji elektrycznej. Kolejny, równie ważny, to prawidłowe połączenie przewodów – by każdy sprzęt nie tylko działał, ale także nie stanowił zagrożenia. Błędy, które możemy popełnić, będą wynikać głównie z naszego pośpiechu i niedbalstwa. Oznaczajmy kable, puszki i co jakiś czas kontrolujmy stan instalacji, a wszystko powinno być dobrze. 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót do Blog