Kable, które zamierzamy ułożyć w kanałach bądź tunelach, dostosowane muszą być do warunków panujących na wyznaczonej trasie linii kablowej. W przypadku kanałów i tunelów istnieje podstawowe założenie mówiące o tym, by linię kablową poprowadzić na dnie lub na ścianach, ewentualnie na konstrukcjach wspornikowych.
Jeżeli decydujemy się na ułożenie kabli na ścianach, pamiętajmy o tym, by kable te nie przylegały do ścian bezpośrednio. Jaka powinna być odległość kabla od ściany? Wynosi ona zgodnie z normami minimum 1 centymetr. Musimy wziąć pod uwagę również warunek, by nie kłaść linii kablowej na dnie tuneli, jeśli znajdują się tam przejścia zarezerwowane dla poruszającej się tamtędy obsługi. Istotną kwestią jest także przewidzenie maksymalnego obciążenia masą montowanych kabli i przewodów, szczególnie jeśli kładziemy je na ścianie bądź z pomocą wsporników.
Przy każdorazowym wprowadzeniu kabla do tunelu bądź kanału należy upewnić się, że kabel ten został zabezpieczony przed wszelkimi możliwymi uszkodzeniami mechanicznymi. Jego głównym zabezpieczeniem jest jego izolacja, właściwa dla rodzajów kabli, które kłaść można w tunelach i kanałach – to dlatego tak ważne jest dobranie do trasy kabla o odpowiednim oznakowaniu.
Kolejnym zabezpieczeniem jest osłona linii kablowej. W tym wypadku posłużyć mogą nam osłony takie jak rurociągi ze stali, betonu czy kamionki (i tym podobne materiały). Średnica takiej osłony nie może mieć średnicy mniejszej niż 1,5-krotność średnicy zewnętrznej kabla. Do tego nie powinniśmy zapominać o dodatkowych zabezpieczeniach, szczególnie na trasie, w której znajdują się przegrody tunelowe lub przejścia dla obsługi; kable położone w miejscach narażających na kontakt z materiałem łatwopalnym trzeba uszczelnić materiałem ognioodpornym. Z tego względu dopuszczalne jest zasypanie kanału piaskiem.
Przy planowaniu przyszłej trasy linii kablowej trzeba na uwadze mieć nie tylko wybór kabli odpowiednich dla pracy w trudnych oraz wybór osłony. Warto także pamiętać o rezerwie dla przyszłych kabli, jeśli pojawi się kiedyś konieczność dołożenia kabli do trasy linii. To dlatego pojedyncze odcinki trasy powinno połączyć się za pomocą łączników, zatrzasków bądź śrub, których demontaż nie będzie sprawiał problemów – nie będzie wiązał się z demontażem całej linii.
Powrót do bloga