Prawidłowo dobrany przekrój przewodu warunkuje prawidłowe funkcjonowanie instalacji elektrycznej, niosącej niezbędną do funkcjonowania większości urządzeń energię. Wadliwa instalacja może stać się prawdziwym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Warto więc przyjrzeć się jak dobrać odpowiedni przekrój przewodu.
Spis treści:
Zanim jednak odpowiemy na pytanie jaki przekrój przewodu wybrać, warto przyjrzeć się jakie średnice oferuje rynek, a jest ich wiele. Począwszy od: 0,5; 0,75; 1; 1,5; 2,5; 4; 6; 10; 16; 25; 35; 50; 70; 95; 120; 150; 185; 240; 300; 400, aż do 500 mm2. Jak widać monterzy mają do dyspozycji naprawdę pokaźną gamę średnic, jednak tylko kilka wariantów znajduje szerokie zastosowanie. W instalacjach domowych najczęściej wykorzystuje się przewody o średnicach 1,5 i 2 mm2.
Zanim jednak doświadczony elektryk zdecyduje jakiej średnicy przewód zastosuje, powinien wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Po pierwsze należy określić w jakich warunkach środowiskowych przeprowadzona będzie instalacja, jakie temperatury będą panowały w otoczeniu i czy przewód będzie narażony na uszkodzenia mechaniczne. Kolejne parametry, które wymagają oszacowania dotyczą parametrów ścisłych, takich jak: obciążenie prądowe przewodu, ewentualne spadki napięcia, dopuszczalne wartości w przypadku zwarcia, czy w końcu przeciążalność przewodu.
Wybierz odpowiedni przewód. Zajrzyj tutaj
Biorąc pod uwagę instalację domową należy rozważyć dwa rodzaje przewodów. Prąd do gniazdek najbezpieczniej rozprowadzić przewodami o średnicy żyły wynoszącej przynajmniej 2,5 mm2. Przy jednolitym poborze prądu zasilającego większość urządzeń, to wystarczająca średnica. W przypadku gniazdek zamontowanych w garażu czy warsztacie można pokusić się nieco szerszy przewód, co w przypadku zwiększonego poboru mocy pozwoli na uniknięcie niespodziewanych awarii. Warto zaznaczyć, że do budowy instalacji oświetleniowej żyła o średnicy 1,5 mm2 powinna w zupełności wystarczyć.
Przed zakupem przewodów najlepiej skonsultować się z fachowcem. Instalacja wykonana ze zbyt cienkiego kabla, narażona na nadmierne obciążenie może przysporzyć wielu kosztownych awarii, a w skrajnych przypadkach stać się zarzewiem groźnego pożaru. Warto o tym pamiętać.
Powrót do bloga