Fotowoltaika staje się coraz popularniejsza. Dziś panele fotowoltaiczne zakłada się nie tylko w gospodarstwach rolnych i zakładach przemysłowych, ale również w prywatnych domach. Trzeba jednak wiedzieć, że poza jakością paneli niezmiernie ważna jest jakość przewodów do fotowoltaiki. Jakie powinny być? Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę podczas wybierania? O tym dziś!
Kable fotowoltaiczne to takie przewody elektryczne, które służą do tworzenia stabilnych – stałych bądź ruchomych – połączeń pomiędzy modułami fotowoltaicznymi, ciągami tych modułów i modułami a przemiennikiem DC/AC. Kable fotowoltaiczne mogą być zarówno jedno-, jak i wielożyłowe. Muszą spełniać warunek odporności na warunki zewnętrzne, jako że panele fotowoltaiczne zakładane są na dachu budynku bądź gruncie.
Nieprzewidywalne warunki zewnętrzne (pogodowe) oraz wysoka temperatura pracy sprawiają, że przewody fotowoltaiczne muszą być odporne na wysokie i niskie temperatury (a także częste wahania), wilgoć i wodę, promieniowanie UV, ozon, uszkodzenia mechaniczne. Jednocześnie powinny być wytrzymałe na obciążenia, giętkie i elastyczne. Należy też zwrócić uwagę na izolację kabli fotowoltaicznych: utrzymującą parametry elektryczne i fizyczne.
Ważne jest nie tylko to, jakimi cechami odznaczają się przewody fotowoltaiczne (a raczej jakie zostały umieszczone w informacji o produkcie), ale również jak powstały. Czy produkt spełnia europejskie normy i wytyczne? Wartościowe są nieobowiązkowe certyfikaty przyznawane przez niezależne instytuty. Przykładowo kable fotowoltaiczne mogą mieć certyfikat zgodności od TÜV.
Norma HD 605/A1 stanowi informację o tym, że przewody fotowoltaiczne są odporne na niekorzystne warunki pogodowe, w tym promieniowanie UV. Norma EN 60216 potwierdza właściwą jakość użytych do produkcji kabla i osłony materiałów. Najlepsze kable fotowoltaiczne są miedziane i ocynkowane. Pokrywa je osłona z gumy, odporna na wilgoć i wodę, promieniowanie słoneczne, uszkodzenia mechaniczne.
Ponieważ kable fotowoltaiczne pracują w wysokich temperaturach, muszą spełniać wymogi bezpieczeństwa pożarowego. Szczególnie w budynkach, w których przebywają ludzie. Z tego względu przewody fotowoltaiczne powinny być bezhalogenowe i zapobiegać rozprzestrzenianiu ognia. Jeśli dojdzie do pożaru, takie kable pomogą go opanować: wygasić ogień lub ograniczyć zagrożenie.
Bezhalogenowe przewody fotowoltaiczne podczas spalania nie emitują szkodliwych związków ani toksycznych gazów i wytwarzają minimum dymu. Osłony chronią zarówno ludzi, jak i znajdujące się wewnątrz nich kable fotowoltaiczne.
Obejrzyj naszą ofertę na tanie przewody wysokiej jakości!
Powrót do bloga