Instalacja elektryczna wymaga dobrego planu, który uwzględni nasze osobiste preferencje oraz projekt samego mieszkania bądź domu. Należy uwzględnić tu możliwości budynku, ale też nasz codzienny styl życia, aby całość stanowiła ułatwienie, a nie szereg kłopotów. Przedstawimy, jak dostosować instalację do panujących warunków oraz indywidualnych potrzeb. Sprawdź!
Spis treści:
Początkowo należy zacząć od gniazd wtykowych wyposażonych w styk ochronny. Mowa tutaj o bolcu bądź dwóch bocznych stykach. Co do samej liczby gniazd, potrafi być ona różna ze względu na metraż pokoju. Pokój, mierzący od 4-6 m2 powinien posiadać choć jedno gniazdo. Jeżeli uwzględnimy również wysokość gniazda, ta musi wynosić około 0,3 m od podłogi. Zazwyczaj w sypialni umieszczamy gniazda po obu stronach łóżka, aby można było podłączyć lampkę nocną bądź ładowarkę do telefonu. Natomiast w holu umieszczamy raczej jedno gniazdo. Najrzadziej też korzystamy z tego pomieszczenia. Poza tym, skup się na łącznikach światła, które powinny być umiejscowione na wysokości około 1,5 m od podłogi. Przydatnym elementem salonu są też gniazda HDMI, które generują dostęp do przesyłania sygnałów telewizji cyfrowej.
Podczas projektowania instalacji kuchni, powinniśmy podejść do niej wyjątkowo praktycznie. Zależy nam na funkcjonalności całego pomieszczenia, dlatego trzeba dobrze przemyśleć, z ilu urządzeń będziemy codziennie korzystać. Bierzemy tu pod uwagę między innymi kuchenkę, lodówkę, zmywarkę czy przykładowo czajnik elektryczny. Właśnie, jeśli mówimy o czajniku i małych urządzeniach AGD, gniazda do nich przeznaczone muszę znajdować się nad blatami, aby całość gwarantowała nam wygodę. Coraz popularniejsze stają się gniazdka nablatowe, które przy okazji wyglądają estetycznie i nowocześnie.
Jeżeli potrzebujesz określonych kabli do gniazdek – zajrzyj do naszej oferty!
Tym bardziej, że powinniśmy poświęcić sporą uwagę kwestiom bezpieczeństwa ze względu na dużą wilgotność. Gniazda wtykowe umieszczamy najczęściej w dwóch miejscach – obok umywalki oraz obok pralki. Dodatkowo gniazdo, znajdujące się obok umywalki powinno posiadać dodatkową osłonkę z tworzywa termoplastycznego. Wtedy nie musimy obawiać się porażenia prądem. Prawidłowo wykonana instalacja będzie nam służyć przez lata.
Znając wszystkie najważniejsze podstawy, możemy zabrać się za robotę. Do dzieła!
Powrót do bloga