Funkcją elektroenergetycznych linii napowietrznych przesyłowych, a także rozdzielczych prądu przemiennego jest przesył energii elektrycznej. Na linie te składa się pełna konstrukcja wsporcza, osprzęt linowy, izolatory oraz specjalistycznie dobrane przewody. To bez nich przesył ten nie byłby możliwy. Jakie przewody elektryczne stosuje się w liniach napowietrznych?
Obecnie istnieją trzy zalecane normy, według których do konstrukcji elektroenergetycznych linii napowietrznych dobiera się odpowiednie przewody. Są to normy:
– PN-EN 50182:2002 (czyli przewody wykonane z drutów okrągłych, które skręcone są współosiowo);
– PN-EN 62004:2009 (czyli druty ciepłoodporne wykonane ze stopu aluminium)
– PN-EN 62219:2003 (czyli przewody skręcone warstwowo, wykonane z drutów profilowanych).
Wskazane normy pozwalają zachować bezpieczeństwo całej linii i jej długożywotność. Do wykonania linii napowietrznej można również wykorzystać przewody stalowe ocynkowane lub stalowo-aluminiowe (ACSS). Wraz z ogromnymi nakładami inwestycyjnymi w rozbudowę linii napowietrzanych i badanie nowoczesnych technologii przesyłu, wprowadzane są usprawnienia, które prowadzą do obniżenia stratności przesyłu prądu przez linie. Dlatego normy oraz wykorzystane przewody mogą ulegać modyfikacjom.
W liniach napowietrzchnych elektroenergetycznych wszystkich napięć można zastosować przewód nieziolowany (bez izolacji żyły roboczej, przewód niepełnoizolowany (jednożyłowy o warstwie izolacji) oraz przewód pełnoizolowany. Przewód pełnoizolowany charakteryzuje się wytrzymałością izolacji dobranej według wartości przesyłu prądu (wytrzymałość elektryczna izolacji odpowiada napięciu znamionowemu w linii napowietrznej). Popularnymi rodzajami przewodów w liniach napowietrznych są przewody pełnoizolowane samonośne (pozbawione elementu nośnego) bądź przewody podwieszane (z pełną izolacją oraz elementem nośnym). Element nośny jest wskazany, ponieważ zapewnia on wytrzymałość mechaniczną na rozciąganie. Możemy również zdecydować się na przewody izolowane samonośne – charakteryzują się wykonaniem z drutów ze stopu aluminium; spełniają funkcję nośną mimo braku elementu nośnego. Element nośny stanowić może również linia stalowa (ocynkowana) – sprawdza się to w przypadku wyboru przewodów wykonanych z żył roboczych aluminiowych.
Warto mieć na uwadze, że wybranie konkretnego rodzaju przewodów w liniach napowietrznych jest zależne od napięcia linii. Inne przewody dobierze się do linii napięcia wysokiego, inne – w liniach niskiego napięcia bądź w liniach o napięciu znamionowym powyżej 1 kV. Dla przykładu, w liniach 110 kV i średniego napięcia najczęściej wykorzystuje się przewody stalowo-aluminiowe (na przykład popularny goły przewód AFL-6-240 mm2, który znajduje się w naszym sklepie). Jeśli mierzysz się z problemem doboru odpowiedniego przewodu, nasi specjaliści mogą pomóc Ci go rozwiązać. Zapraszamy do kontaktu.
Powrót do bloga