Kable bezhalogenowe i PVC a bezpieczeństwo pożarowe

Powrót do Blog

Kable bezhalogenowe i PVC a bezpieczeństwo pożarowe

Właściwości kabli elektrycznych mają decydujący wpływ dla instalacji elektrycznej oraz bezpieczeństwa pożarowego obiektu i użytkowników. Odpowiednio dobrane kable gwarantują bezpieczeństwo użytkowania instalacji i jej bezawaryjność, a także pewność, że nie ulegnie ona zbyt szybkiemu zużyciu.  Z punktu widzenia bezpieczeństwa warto zwrócić uwagę na właściwości kabli bezhalogenowych i PVC.

Właściwy wybór kabli elektrycznych

Kable elektryczne wpływają na bezpieczeństwo pożarowe nieruchomości. Na rynku dostępnych jest wiele rożnych kabli oraz przewodów elektrycznych. Różnicują je przede wszystkim parametry i przeznaczenie. Wybierając kable należy zwrócić uwagę na ich oznaczenie, które umożliwia bezproblemową identyfikację oraz klasę reakcji na ogień. Odpowiedni dobór kabli gwarantuje bezpieczeństwo pożarowe. Jakie są różnice pomiędzy kablami bezhalogenowymi i PVC?

Właściwości kabli bezhalogenowych i PVC

 Kable PVC w pierwszej fazie spalania charakteryzują się powstaniem cząsteczek chlorodoworu, który jest gazem silnie żrącym i uszkadza zarówno urządzenia elektroniczne, jak i układ oddechowy człowieka.  Z kolei  kable bezhalogenowe wyróżniają się niską emisją dymów. Przeważnie wykorzystuje się do ich produkcji kauczuk etylenowo-propylenowy, mieszanki silikonowe z dodatkiem wypełniaczy oraz usieciowany polietylen.

 Regulacje prawne

Na przestrzeni lat podjęto wiele działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa pożarowego obiektów budowlanych głównie poprzez stworzenie odpowiednich regulacji prawnych, które określają klasy reakcji na ogień. Oznaczenia kabli zostały uregulowane normami, zgodnymi z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011. Wprowadzenie klas reakcji na pożar wpłynęło w zdecydowany sposób na projektowanie instalacji elektrycznych w budynkach. Standardowo można wykorzystywać kable PVC, jednak tam, gdzie konieczne jest zapewnienie większego bezpieczeństwa na wypadek pożaru, wskazane jest stosowanie kabli bezhalogenowych.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót do Blog