Podczas remontu często zastanawiamy się, które rozwiązanie będzie lepsze – instalacja pod tynkiem czy na wierzchu. Obie metody montażu są oczywiście bardzo skuteczne, ale niekiedy jedna jest zdecydowanie lepsza od drugiej. Wszystko powinniśmy uzależniać od danej sytuacji. Czasami kucie tynku to po prostu strata nerwów i pieniędzy. Chcemy, abyś zyskał świadomość co do zastosowania obu opcji, dlatego do dzieła.
Spis treści:
Niekiedy zapominamy, że instalacja elektryczna powinna spełniać jednoczesne wymagania funkcji czy ogólnej konstrukcji konkretnego budynku. Najpierw weźmy pod uwagę pomieszczenia stricte suche, gdzie dominuje ogrzewanie, uwzględniające ściany oraz strop. Tutaj instalacja może zostać przeprowadzona zarówno pod tynkiem, jak i w tynku. Wnętrza wilgotne zdecydowanie lubią instalację zamontowaną na wierzchu ścian. Nie ma tutaj znaczenia jej otynkowanie. Jeśli mówimy o kompletnie zwykłych pomieszczeniach, wykorzystujemy zazwyczaj osprzęt podtynkowy. Uwaga – wilgotne miejsca to niebezpieczeństwo wody, a co za tym idzie – sprawdzajmy dobrze szczelność osprzętu. Wtedy nie musimy obawiać się ewentualnego wypadku. Przypominamy dodatkowo, że zazwyczaj w blokach mieszkalnych stosuje się klasycznie właśnie instalację pod tynkiem.
Niezbędne okażą się tutaj płaskie przewody kabelkowe bądź po prostu pojedyncze przewody wciągane do rurek układanych w bruzdach wykutych w ścianach. Ponadto bruzdy pozwalają na umiejętne zakamuflowanie i schowanie przewodów. Do montażu przydatne będą niewielkie gwoździe oraz drut wiązałkowy. Nie pomijajmy też obwodów jednofazowych, gdzie dozwolone jest stosowanie płaskich dwu- i trójżyłowych przewodów wtynkowych.
Jeśli szukasz kabli do montażu instalacji elektrycznej – zajrzyj do naszej oferty!
Z kolei instalacja natynkowa zostaje umiejscowiona na wierzchu ścian. Instalację możemy poprowadzić w rurkach z tworzywa sztucznego lub w tych produkowanych ze stali. Jednak stal wykorzystujemy w przypadku, gdy następuje wysokie ryzyko uszkodzenia owej instalacji. Dalej wciągamy odpowiednio do rurek przewody pojedyncze z żyłą miedzianą – dokładniej w formie drutu bądź linki. Uwzględniamy także przewody z dedykowanym kolorem izolacji.
Łączenie przewodów w gniazdach wtykowych jest jedną z najważniejszych rzeczy, dzięki której instalacja będzie funkcjonowała prawidłowo. Mamy nadzieję, że powyższe informacje rozjaśniły Ci dany temat oraz co najważniejsze pomogą we właściwym wyborze.
Powrót do bloga