Bezpieczeństwo ludzi stawia się na pierwszym miejscu przy okazji budowy każdego budynku użytku publicznego. Jeżeli istnieje jakiekolwiek ryzyko zagrożenia pożarowego, od samego początku powinno się minimalizować je do absolutnego minimum. Kable przeciwpożarowe używane są właśnie w takich miejscach, w których pożary mogą mieć opłakane skutki.
Spis treści:
Przepisy budowlane ściśle łączą się z właściwym okablowaniem budynku. To właśnie one determinują warunki niezbędne do spełnienia wszystkich wymogów bezpieczeństwa. Właśnie dlatego już na etapie budowy trzeba zwracać szczególną uwagę na ułożenie oraz sam wybór kabli przeciwpożarowych w taki sposób, aby nie tylko były zgodnie z przepisami, ale także zapewniały bezpieczeństwo. Takie urządzenia jak windy, oświetlenie awaryjne, systemy oddymiania i systemy komunikacji muszą działać przez 30 minut. W przypadku sal operacyjnych oraz sal chorych podtrzymanie wszystkich niezbędnych urządzeń powinno być możliwe przez 90 minut. Wysokiej jakości kable przeciwpożarowe mogą to zapewnić nawet w momencie narażenia na ogień lub wysoką temperaturę. Jak testuje się kable przeciwpożarowe? Sprawdź artykuł: Jak testuje się kable przeciwpożarowe?
W biznesie najważniejsze wartości stanowią pracownicy, natomiast równie istotne są aktywa gromadzone przez firmy latami. Ich ochrona może być kluczowa nie tylko dla rozwoju firmy, ale również potencjalnego zagrożenia wrażliwych danych klientów. Dobrym przykładem mogą być serwerownie, w których przechowuje się ogromną ilość wszelkiego rodzaju informacji, które mogą nie zostać odzyskane. Warto również wspomnieć o elektrowniach i zakładach przemysłowych, w których ryzyko wybuchu pożaru jest nieco większe, niż w innych budynkach. Kable przeciwpożarowe mogą znacząco ograniczyć straty właśnie w takich lokalizacjach.
Najlepsze rozwiązania dla firm – sprawdź ofertę kabli przeciwpożarowych!
Oczywiście budynki użyteczności publicznej także znajdują się na szczycie miejsc, w których kable i przewody bezpieczeństwa muszą zostać zaimplementowane. Mowa tutaj na przykład o placówkach edukacyjnych, ale także miejsc kojarzących się ze spędzaniem wolnego czasu w dużych skupiskach osób – galerie handlowe, teatry, czy też kina. Nie można również zapomnieć o komunikacji. Zarówno lotniska, jak również metro oraz inne instalacje kolejowe powinny być jak najlepiej zabezpieczone nie tylko przed potencjalnym rozprzestrzenieniem się ognia, ale również poprzez możliwość wysyłania sygnałów alarmowych i podświetleniu dróg ewakuacyjnych.
Powrót do bloga