Zanim przejdziemy do sposobu oznaczania linii kablowych, pozwolimy sobie przedstawić definicje tych wartości, które powinny znaleźć się na niżej wspomnianych oznaczeniach. Pierwszą taką definicją jest linia kablowa, czyli jeden kabel wielożyłowy lub wiele kabli jednożyłowe znajdujących się w układzie wielofazowym. Kable te połączone są ze sobą równolegle na wspólnej trasie; łączą urządzenia elektryczne: jedno- lub wielofazowe albo jedno- lub wielobiegunowe.
Wartością znajdującą się na oznaczeniu kabli jest także napięcie znamionowe. Określenie to przedstawia najwyższe napięcie znamionowe dla linii kablowej, w której może on pracować – dla której docelowo został zaprojektowany. Natomiast napięcie znamionowe linii to napięcie nominalne sieci. Przy oznaczeniach kablowych podstawą jest także znajomość rodzajów izolacji kablowych oraz powłoki.
Wszystkie linie kablowe, a także przewody i kable układane w budynkach i nie tylko oznaczyć powinno się trwale. Najczęściej oznaczenia wykonuje się za pomocą umieszczanych tabliczek nierdzewnych (bądź z tworzywa) lub za pomocą kolorowych opasek kablowych. Główną informacją, która powinna znaleźć się na oznaczeniach, jest symbol linii kablowej, czyli litery dokładnie określające jej budowę.
Przykładem jest linia kablowa oznaczona literami YAKYżo, gdzie:
Kolejnymi informacjami, które powinny znaleźć się na tablicy oznaczeniowej, są: numer ewidencyjny linii kablowej, typ kabla, wartość napięcia znamieniowego, a także rok ułożenia kabla. Dodatkową informacją może być oznaczenie fazy – w przypadku linii jednożyłowych.
Czytelne i trwałe opisy znaleźć powinny się również w szafach i tablicach rozdzielczych. Opisy muszą być zgodnie z dokumentacją techniczną oraz wskazane według odgórnych wytycznych, zawierać powinny również nazwę rozdzielnic.
Przy doborze kabli do ułożenia linii kablowej należy wziąć pod uwagę przede wszystkim parametry elektryczne kabli, budowę oraz przeznaczenie docelowe, dla którego zostały one wykonane. Informacje zawarte na oznaczeniach pomagają w doborze oraz ułatwiają przeprowadzenie właściwej trasy linii kablowej. Nieprawidłowy dobór kabli powoduje ryzyko pojawienia się poważnej usterki: kable mogą nie wytrzymać przeciążenia lub źle sprawować się w niesprzyjających warunkach (na przykład pod wodą), ulec zniszczeniu może również ich izolacja.
Przy tego rodzaju problemach prawidłowe oznaczenia kabli pomagają znaleźć podstawę błędu po czasie lub wykluczyć błąd już na etapie układania trasy kablowej. Ma to gruntowny wpływ na bezpieczeństwo całej instalacji – przede wszystkim ludzi znajdujących się w jej otoczeniu.
Powrót do bloga