Na rynku w kontekście instalacji telekomunikacyjnej (sieciowej) można wyróżnić dwa rodzaje kabli: zewnętrzny kabel telekomunikacyjny oraz wewnętrzny kabel telekomunikacyjny. Z samych nazw oczywiście można łatwo dojść do wniosku, że jeden rodzaj stosowany jest na zewnątrz, a drugi we wnętrzach. Czym jednak charakteryzuje się każdy typ przewodu i czym różnią się od siebie te dwa typy kabli? Na te pytania odpowiemy w tym artykule.
Zazwyczaj do produkcji kabli wewnętrznych sieciowych wykorzystywane są włókna wielomodowe. Zewnętrzna powłoka jest wykonana z materiałów trudnopalnych (niezawierających halogenów), dlatego kable tego typu nie emitują toksycznego dymu. Obecnie wewnętrzne przewody telekomunikacyjne z uwagi również na swoją giętkość i łatwy montaż stosowane są w pomieszczeniach zamkniętych oraz wewnątrz budowli, czyli mostów, tuneli czy estakad.
Kable sieciowe zewnętrzne używane są głównie do budowy rozległych układów. Do osiągnięcia odpowiedniej wytrzymałości w konstrukcjach takich kabli stosowane są centralne elementy wytrzymałościowe oraz elementy uszczelniające.
Zewnętrzny kabel telekomunikacyjny musi być odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Z tego względu osłona zewnętrzna kabla tego typu jest znacznie grubsza od zewnętrznej osłony kable wewnętrznego. W kablach zewnętrznych sieciowych znajdują się grubsze wodoodporne warstwy PE, mające na celu zapobiegać przedostaniu się wody do przewodu. Grubsze warstwy ochronne zwiększają również wytrzymałość na rozciąganie i ściskanie podczas montażu instalacji na zewnątrz.
Wewnętrzne kable telekomunikacyjne natomiast są zabezpieczone tylko jedną warstwą PCV i nie posiadają z uwagi na swój charakter żadnych dodatkowych warstw, jak ma to miejsce w przypadku zewnętrznych kabli sieciowych. Taka budowa powoduje konieczność ostrożnego noszenia kabli oraz ich rozciągania przez instalatorów, aby zachować odpowiednią elastyczność całego okablowania.
Podział na zewnętrzne i wewnętrzne kable telekomunikacyjne wcale nie oznacza jednak braku możliwości wychodzenia poza schematy. Na przykład kable zewnętrzne sieciowe mogą być z powodzeniem stosowane w pomieszczeniach, dzięki szczególnej budowie opartej na wielu zabezpieczających warstwach. Dlatego warto rozważyć przy montażu układu sieciowego wewnątrz budynku oba typy kabli, ponieważ zewnętrze nie są wcale dużo droższe, a cechują się o wiele większą żywotnością.
Powrót do bloga