W kwestii przesyłania danych światłowód jest od kilku lat bez wątpienia technologią wiodącą. Wokół niej zdążyło jednak narosnąć mnóstwo powtarzanych jak mantra, nie do końca prawdziwych, stwierdzeń. Dzisiaj przyjrzymy się tym najpopularniejszym i sprawdzimy, ile jest w nich prawdy.
To stwierdzenie to bez wątpienia mit. Technologia światłowodowa opiera się na zjawisku wewnętrznego, całkowitego odbicia światła. Odbita fala światła ma parametry identyczne z falą padającą, nie ma więc żadnego znaczenia to, ile razy proces ten zajdzie. Bez wzmacniacza optycznego, stosowanego w infrastrukturze sieciowej, przewód i tak jest w stanie przesłać idealny sygnał na odległość kilkudziesięciu kilometrów. Kilka lub kilkanaście metrów różnicy wewnątrz pomieszczenia z pewnością niczego nie zmieni.
To już akurat prawda. Światło płynące światłowodem może ulegać zakłóceniom. Najczęstszym z nich jest stłumienie, wynikające z niedoskonałości przewodu. Nawet drobne wady, takie jak minimalne różnice w gęstości materiału mogą obniżać jakość sygnału. Ze względu na trudność uzyskania perfekcji w tym zakresie takie błędy są jednak powszechne i nie mają większego znaczenia na krótkich odcinkach. Przy dłuższych odległościach problem ten niweluje się poprzez zastosowanie wzmacniaczy.
To zdanie oczywiście też jest mitem. Ewentualny spadek jakości sygnału Internetu może wystąpić tylko i wyłącznie w przypadku nieprawidłowo zaprojektowanej sieci dystrybucyjnej na danym obszarze, co w praktyce nie ma miejsca. Sieci są bowiem tworzone z dużym zapasem przepustowości na podstawie m.in. gęstości zaludnienia i potencjału abonenckiego. Osobnym przypadkiem jest też przeciążenie terminala ONT w budynkach wielorodzinnych, większość operatorów stosuje już jednak terminale indywidualne, zintegrowane z routerami użytkowników.
I na koniec kolejny mit. Żywotność przewodów stosowanych w sieciach instalacyjnych i dystrybucyjnych określa się na nawet 25 lat. Po tym czasie otoczka ochronna przewodu może ulec degradacji, ale nie jest to wcale zasadą. Niektóre przewody mogą więc utrzymywać optymalną jakość sygnału znacznie dłużej. Jeśli światłowód nie uległ uszkodzeniu, np. w trakcie prac ziemnych, lub nie był wadliwy od samego powstania instalacji, to problem z transmisją na pewno nie wynika bezpośrednio z niego.
Oczywiście artykuł ten nie był kierowany do specjalistów, a do zwykłych użytkowników sieci, stąd wszystkie uproszczenia. Mamy nadzieję, że po lekturze tego krótkiego zestawienia będziecie już wiedzieć, co jest prawdą, a co powtarzaną tylko bez zastanowienia plotką.
Powrót do bloga