Kupiłeś dom na nowym osiedlu, na którym wciąż prowadzone są prace budowlane, i masz problemy z ciągłością dostawy prądu? A może pracujesz z domu bądź prowadzisz firmę i nie możesz sobie pozwolić na przerwy w dostawie prądu? Dziś przyjrzeliśmy się zasilaniu awaryjnemu. Przekonaj się, co warto o nim wiedzieć na początek.
Nie musisz się obawiać, że zasilanie awaryjne zastąpi prąd z sieci bez potrzeby, od razu po podłączeniu go do domu. Nowy system będzie nieustannie badał, czy prąd z siec jest stabilny, bezpieczny i użyteczny. Jeśli tak, agregat nie podejmie działania (będzie się uruchamiał jedynie testowo, by utrzymać urządzenie w gotowości).
Kiedy system odnotuje kilkusekundowy brak prądu z sieci, uruchomi zasilanie awaryjne, by podtrzymać pracę wykorzystywanych przez Ciebie urządzeń elektrycznych. Wcześniej skontroluje napięcie, by nie przekraczało bezpiecznej granicy. W momencie uruchomienia przekaźnika agregatu zablokowany zostanie przekaźnik elektrowni, co zapobiegnie wyprowadzeniu prądu na zewnątrz oraz nagłemu skokowi napięcia, gdy sieć znów zacznie dostarczać prąd. Oczywiście w momencie powrotu prądu z elektrowni instalacja automatycznie przełączy się pobór z sieci.
Agregat jest urządzeniem zasilanym olejem napędowym bądź benzyną, złożonym głównie z silnika spalinowego i prądnicy. Jego zadanie polega na dostarczaniu energii elektrycznej, gdy nagle jej zabraknie. Kiedy silnik agregatu zaczyna się poruszać, wprawia w ruch także wirnik prądnicy – generator.
W domach i firmach wykorzystuje się przede wszystkim agregat jednofazowy, w garażach czy zakładach przemysłowych zaś agregat trójfazowy. Wybierając urządzenie dla siebie, zwróć uwagę na rodzaj paliwa i moc. Weź pod uwagę, że agregat o mocy znamionowej 5 kW generuje moc długotrwałą 3,5 kW. Moc maksymalna jest dostępna jedynie przy zastosowaniu chwilowym.
Jeśli zdecydujesz się na zasilanie awaryjne w budynku, zwróć uwagę na następujące aspekty agregatu:
Przy urządzeniach pobierających znaczne ilości prądu stosuj kable i przewody przeciwpożarowe. Zadbaj o bezpieczeństwo domu i firmy!
Powrót do bloga