Coraz więcej osób – z różnych względów – chce inwestować w zieloną energię. Najpowszechniej stosowanym rozwiązaniem z zakresu OZE są panele fotowoltaiczne, zwłaszcza wśród właścicieli domów i firm. Jednak przed podjęciem decyzji o montażu ogniw, trzeba przemyśleć wszystkie aspekty dotyczące tego kroku. Wszystko po to, aby inwestycja była nie tylko efektywna pod względem energetycznym i ekonomicznym, ale także bezpieczna. Jaka powinna być fotowoltaika na dachu? Na co zwrócić uwagę przed jej montażem? Omówimy to w dzisiejszym wpisie!
Nośność dachu to najważniejszy aspekt bezpiecznego montażu paneli fotowoltaicznych. Jest ona zależna od wielu zmiennych. Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za wytrzymałość więźby są materiały, z których ją wykonano. Realizacje drewniane są mniej odporne na nacisk niż betonowe lub stalowe.
Wiek budynku również odgrywa istotną rolę w tym względzie. Starsze obiekty nie są przystosowane do dodatkowych obciążeń. Nośność pokrycia w wiekowych domach jest wystarczająca tylko do standardowego balastu, w tym ciężaru własnego, śniegu itp., ale już nie do PV.
Na nośność dachu wpływ mają także lokalne warunki atmosferyczne. Budynki stawiane w miejscach, gdzie występują duże opady deszczu i śniegu są z reguły bardziej odporne na obciążenia. W określonych przypadkach mogą więc udźwignąć także PV.
Również rodzaj pokrycia więźby ma duże znaczenie przy planowaniu wielkości PV. Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu z dachówką ceramiczną i betonową – które są popularne ze względu na swoją trwałość i estetyczny wygląd – wymaga stosowania specjalnych uchwytów.
Pokrycia takie jak blachodachówka czy też blacha trapezowa zapewniają nieco łatwiejszy montaż fotowoltaiki na dachu, dzięki możliwości bezpośredniego przykręcenia konstrukcji. Gonty bitumiczne, choć elastyczne, wymagają dużej ostrożności podczas montażu ogniw i innych elementów PV. Łatwo bowiem je uszkodzić.
Także na pokryciach z papy da się zainstalować ogniwa PV. Warto pamiętać, że ze względu na dużą elastyczność i małą odporność na obciążenia, mogą one potrzebować dodatkowego wzmocnienia przed montażem PV.
Fotowoltaika to duże obciążenie dla dachu. Nie ogranicza się ono wyłącznie do masy samych paneli, ale obejmuje również wagę elementów takich jak konstrukcja montażowa. PV obejmuje też inwerter, okablowanie oraz — w niektórych przypadkach- systemy magazynowania energii. Dodatkowo może zawierać również system monitorowania, który pozwala na śledzenie wydajności PV w czasie rzeczywistym.
W przypadku budynków starszych lub tych, które nie były regularnie konserwowane, pełna instalacja fotowoltaiczna na dachu to zbyt duże obciążenie konstrukcji. W związku z tym może pojawić się konieczność przeprowadzenia prac wzmacniających, które zapewnią bezpieczeństwo całego systemu.
Prace wzmacniające mogą obejmować dodanie kolejnych elementów konstrukcyjnych, takich jak belki czy wsporniki, które zwiększają nośność. W niektórych przypadkach konieczna bywa wymiana uszkodzonych fragmentów lub zastosowanie specjalnych technik inżynieryjnych do rozłożenia obciążenia w sposób bardziej równomierny po całej powierzchni więźby.
Przed założeniem paneli słonecznych, bardzo ważne jest przeprowadzenie szczegółowej oceny nośności dachu. Najlepiej, aby była ona wykonana przez doświadczonych inżynierów.
Proces ten obejmuje:
Ocena nośności obejmuje również określenie stanu najsłabszych punktów, jakie ma konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na dachu. Ekspertyza powinna także uwzględniać zaproponowanie konkretnych działań wzmacniających więźbę.
Jeśli po przeprowadzeniu oceny nośności, okaże się, że można zamontować panele fotowoltaiczne na dachu – czas przystąpić do pracy. Jeśli natomiast wyjdzie, że więźba jest zbyt słaba na takie obciążenie, można rozważyć zmniejszenie liczby ogniw. W sytuacji, w której takie rozwiązanie będzie nieekonomiczne, należy rozważyć wzmocnienie poszycia.
Powrót do bloga