Zmiany klimatyczne i związane z nimi ekstremalne warunki pogodowe, m.in. fale upałów, intensywne ulewy, burze i inne, stają się coraz częstsze. Mają one bezpośredni wpływ na dostawy prądu do budynków, a właściwie – na ich przerywanie. Warto więc inwestować w firmie w zasilanie awaryjne, takie jak fotowoltaika z UPS.
Rozwiązanie to już od dawna jest stosowane jako system dostarczania energii. Mało kto jednak wie, że nadmiar prądu wyprodukowany przez ogniwa, można magazynować i wykorzystywać później w przedsiębiorstwie. W jaki sposób? Wyjaśniamy to w poniższym wpisie!
Awaryjne zasilanie z fotowoltaiki z UPS w firmie, to rozwiązanie wyjątkowo praktyczne i skuteczne. Do jego największych zalet należy:
Stosowanie systemu solarnego jako alternatywy dla sieci miejskiej wymaga odpowiedniego zaplanowania i odpowiedniej konfiguracji. Jeśli więc fotowoltaika z UPS ma pełnić także funkcję awaryjnego zasilania, należy wybrać właściwą moc ogniw. Powinna ona być na tyle duża, by umożliwić produkcję wystarczająco dużych ilości energii – takich, które zaspokoją codzienne potrzeby energetyczne (AGD, RTV itp.) oraz zapewnią nadwyżkę prądu w czasie przerw w jego dostawie z sieci.
Panele powinny być zainstalowane w miejscach z dużym dostępem do światła słonecznego – tak, aby miały szansę produkować nadwyżkę energii.
Aby PV z UPS mogło służyć jako awaryjne źródło zasilania, niezbędne jest wyposażenie systemu w akumulatory do magazynowania nadwyżek energii. Pozwoli to na korzystanie z prądu w każdej sytuacji. Pojemność akumulatorów powinna być dostosowana do potrzeb firmy tak, aby mogły one zapewnić awaryjne zasilanie przez wymagany czas.
Żeby stworzyć najoptymalniejsze warunki energetyczne dla budynku firmowego, warto zainwestować w inwerter z funkcją UPS. Inwerter to urządzenie, które odpowiada za przekształcenie prądu stałego (DC) generowanego przez ogniwa na prąd zmienny (AC) – jest on używany w sieciach energetycznych.
W przypadku awarii prądu inwerter z UPS do fotowoltaiki automatycznie przełącza zasilanie na energię zgromadzoną w akumulatorach. Wybierając to urządzenie, warto zwrócić uwagę na szybkość przełączania między siecią a systemem nazywanym jako awaryjne zasilanie solarne. Pozwala to minimalizować przerwy w dostawie energii.
Wybierając PV z UPS, warto inwestować w urządzenia posiadające system inteligentnego zarządzania energią. Umożliwi on optymalizację zużycia i magazynowania energii. Takie rozwiązanie:
Dzięki temu można maksymalnie wykorzystać dostępną energię słoneczną. Dodatkowo inteligentne systemy zarządzania wspierające zasilanie awaryjne z paneli fotowoltaicznych z UPS mogą przewidywać zapotrzebowanie na prąd na podstawie danych historycznych i pogodowych. Ta funkcja pozwala na jeszcze lepszą optymalizację magazynowania i wykorzystania zgromadzonej energii. A to zapewnia stabilność i niezawodność, nawet w najbardziej niepewnych warunkach.
Powrót do bloga