Odnawialne źródła energii mają obecnie duży udział w całkowitej produkcji energii w naszym kraju. Wielu posiadaczy paneli słonecznych zastanawia się, czy będzie musiało płacić podatek od fotowoltaiki. Obecnie żadne takie zobowiązanie nie istnieje. Wręcz przeciwnie – szerzenie popularności paneli słonecznych jest ważnym aspektem transformacji energetycznej, która zachodzi w całej Unii Europejskiej. Odliczenie fotowoltaiki od podatku to jeden z głównych czynników zachęcających do podjęcia rozpoczęcia takiej inwestycji. Odliczenia i ulgi przysługują nie tylko właścicielom mikroinstalacji, lecz także przedsiębiorcom.
Jeżeli instalacja PV ma wytwarzać energię, która będzie wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej, to wydatki związane z jej zakupem mogą zostać uwzględnione w kosztach uzyskania przychodu. Przedsiębiorca może zdecydować się na jedno z kilku rozwiązań:
– zwrot podatku VAT,
– amortyzację fotowoltaiki,
– odpis rat leasingu na instalację PV.
W przypadku pierwszego z wyjść wysokość podatku VAT – 23% – odliczana jest od podatku należnego. Z kolei amortyzacja jest rozwiązaniem opartym na fakcie, że panele fotowoltaiczne są tzw. środkami trwałymi. Do tej grupy należą wszelkiego rodzaju przedmioty, urządzenia, a nawet budynki o okresie trwałości dłuższym niż rok, które są wykorzystywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Fotowoltaika jak najbardziej się do nich zalicza — wątpliwości wzbudza jednak kwestia przydzielenia jej do odpowiedniej kategorii środków trwałych. Dwie dostępne opcje to:
– grupa 348 – pozostałe turbozespoły i zespoły prądotwórcze,
– grupa 669 – pozostałe urządzenia nieprzemysłowe.
W pierwszym przypadku stawka amortyzacji wynosi 7% rocznie, w drugim jest to 10%. W przypadku małych podatników i nowych przedsiębiorców można dokonać także amortyzacji jednorazowej – tutaj zwrot jest jednak ograniczony, a jego limit wynosi 50 000 euro.
W przypadku leasingu odpisy amortyzacyjne otrzymuje firma leasingowa, która jest właścicielem instalacji fotowoltaicznej. W kosztach uzyskania przychodu przedsiębiorca może uwzględnić części rat leasingowych oraz ewentualne wydatki związane z eksploatacją paneli słonecznych.
Powrót do bloga