Ciągle rośnie liczba gospodarstw domowych, które decydują się na inwestycje w panele PV, a w ich ślad idą również przedsiębiorstwa. Od pokrywania zapotrzebowania na prąd, przez różne sposoby sprzedaży jego nadwyżek, aż po możliwość odliczenia jej od podatku VAT – nie ulega wątpliwości, że instalacja fotowoltaiczna w firmie niesie wiele korzyści finansowych.
Główną zaletą z posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej jest pokrywanie dzięki niej zapotrzebowania na energię elektryczną. W miesiącach o dużym nasłonecznieniu panele PV wytwarzają energię od wczesnych godzin porannych do późnego popołudnia – czyli w czasie najintensywniejszej pracy w wielu zakładach produkcyjnych i innych obiektach. To jedna z głównych różnic między przedsiębiorstwami a gospodarstwami domowymi, w których z elektroniki w dużym stopniu korzysta się również wieczorami. Dzięki temu firmy mogą zużywać samodzielnie wytworzony prąd na bieżąco, a to przekłada się na oszczędności finansowe.
W związku z powyższym przedsiębiorstwa mogą też ograniczyć wydatki związane z tzw. opłatą mocową. Obowiązuje ona podczas pobierania energii z sieci w godzinach szczytu, przypadających od poniedziałku do piątku między 7:00-21:00. Ponieważ czas produkcji prądu przez instalację fotowoltaiczną w dużej mierze pokrywa się z tymi godzinami, to wysokość opłaty można znacznie zmniejszyć.
Korzyści pieniężne można też czerpać w związku z wyprodukowaniem nadwyżek prądu. Firmy posiadające mikroinstalacje fotowoltaiczne mogą zostać prosumentami i na nowo wprowadzonych zasadach net-billingu sprzedawać nadmiar wyprodukowanego prądu po cenach ustalanych odgórnie. W przypadku przedsiębiorstw będących właścicielami większych instalacji (powyżej 50 kW) do możliwych opcji należą: odsprzedawanie energii sprzedawcy zobowiązanemu, uczestnictwo w aukcjach OZE i zawarcie umowy cywilnoprawnej z inną firmą.
W przypadku przedsiębiorstw wysokość podatku VAT od fotowoltaiki wynosi 23%. Zgodnie z prawem, jeśli instalacja będzie produkowała energię elektryczną niezbędną do prowadzenia opodatkowanej działalności gospodarczej, to firma może starać się o zwrot VAT od jej zakupu.
Powrót do bloga