Aby zapewnić bezpieczeństwo osobom przebywającym w budynku, musimy być przygotowani na każdą ewentualność. Mowa tutaj zarówno o odpowiedniej konstrukcji zmniejszającej ryzyko zawalenia się do minimum, ale przede wszystkim ich ochronę na wypadek ewentualnego pożaru. Kable przeciwpożarowe mają bardzo dużo zastosowań, które pozwalają ochronić zdrowie klientów galerii handlowej lub pracowników biurowych.
Spis treści:
Każda ewakuacja przebiega w bardzo zaplanowany, schematyczny sposób. W wielu najbardziej istotnych punktach budynku, na przykład w pokojach hotelowych dla gości, znajduje się informacja odnośnie wyjść ewakuacyjnych zlokalizowanych w danej części obiektu. Oczywiście nawet w przypadku pożaru, podświetlane są specjalne oznakowania, które ułatwiają jak najszybsze wyjście z budynku. Są one możliwe dzięki przepływowi prądu, który zapewniają kable przeciwpożarowe. Prawidłowo funkcjonują one nie tylko w bardzo wysokiej temperaturze, ale także wytrzymują nawet kilka godzin w bezpośrednim kontakcie z ogniem.
Oczywiście zanim kable te wejdą do obiegu, muszą zostać poddane wszelkiego rodzaju badaniom. Każde z nich ma jeden cel – zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim osobom przebywającym w budynku. Najbardziej efektywne i najczęściej stosowane są badania ogniowe. Krótką wiązkę kabli przeciwpożarowych wkłada się do specjalnie przystosowanej komory, po czym sprawdza się jej oddziaływanie na płomienie. Dodatkowo, niemal we wszystkich testach zachowywana jest także stała temperatura, żeby sprawdzić ich oddziaływanie zarówno na płomienie, jak i na nawet kilkaset stopni ciepła. Sprawdź również artykuł Kable ognioodporne – jak wybrać?
Sprawdza się bardzo dużą liczbę reakcji. Oczywiście na pierwszy plan wychodzi stały przepływ prądu w obiegu utrzymywany przez kable przeciwpożarowe. To jednak nie jest jedyna cecha, która musi zostać zachowana. Siłą rzeczy substancje, z których stworzone są kable muszą w pewnym momencie ulec spalaniu. Dlatego właśnie niezwykle istotne jest, aby spalały się one w jak najmniej szkodliwy sposób. Przede wszystkim w czasie ewakuacji trzeba zachować odpowiednią widoczność. Kable przeciwpożarowe, nawet w przypadku bezpośredniego kontaktu z ogniem i wysoką temperaturą, nie może wydzielać zbyt dużej ilości dymu, który może bardzo utrudnić szybkie wyjście z budynku. Oczywiście nie może również wydzielać toksycznych substancji, które także mogą opóźnić ewakuację, a dodatkowo mieć fatalne reperkusje zdrowotne dla osób przebywających w budynku.
Powrót do bloga