Kategoryzacja skrętek UTP/FTP

Powrót do Blog

Kategoryzacja skrętek UTP/FTP

Tradycyjna skrętka to nic innego, jak rodzaj przewodu sygnałowego służącego do przesyłu informacji. Zbudowana z kilku par skręconych kabli eliminuje zakłócenia elektromagnetyczne oraz tzw. przesłuchy. Skrętka znajduje zastosowanie zarówno w technologii cyfrowej jak i analogowej.

Podstawowe rodzaje skrętek.

Skrętki możemy podzielić na dwie podstawowe grupy, czyli UTP- skrętkę nieekranowaną oraz FTP- skrętkę z ekranem foliowym. Warto wspomnieć jeszcze o skrętce typu STP, czyli skrętce ekranowanej folią oraz dodatkowo ekranem siatkowym. Ekranowanie służy zmniejszeniu zakłóceń sygnału.

Kategoryzacja skrętek i ich zastosowanie.

Kategoryzacja unormowana jest międzynarodowymi standardami. Najbardziej znanymi standardami są: ISO (Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna) oraz Stowarzyszenie Przemysłu Komunikacyjnego (TIA).

Standardy EIA/TIA i europejska norma EN50173 określają przewody w kilku grupach, ze względu na ich przydatność do przesyłu informacji.

  • Kategoria 1, według EN50173 klasa A, przeznaczone do realizacji usług telefonicznych z pasmem do 100Hz.
  • Kategoria 2, klasa B, odpowiednie dla usług terminalowych i aplikacji głosowych z pasmem częstotliwości do 1 MHz.
  • Kategoria 3, klasa C, dla sieci telefonicznych. Wykorzystuje pasmo do 16 MHz.
  • Kategoria 5/5e, klasa D, najpopularniejsza do budowy sieci lokalnych, wykorzystująca pasmo do 100 MHz.
  • Kategoria 6, klasa E, funkcjonuje od 1999 roku i obejmuje okablowanie o częstotliwości pasma do 250 MHz. Jest odpowiedzią na skok technologii IT i umożliwia transmisję danych do 1Gbit/s.
  • Kategoria 6a, klasa EA , stworzona do multimedialnych aplikacji o specjalnych wymaganiach konstrukcyjnych wykorzystujących pasmo do 500 MHz.
  • Kategoria 7, klasa F, dzięki tej kategorii możliwe jest stworzenie aplikacji działającej w zakresie 600 MHz.
  • Kategoria 7a, klasa FA, umożliwia uzyskanie prędkości do 100 Gbit/s (do 15 metrów) i 40 Gbit/s (do 100 metrów). Obejmuje pasmo o częstotliwości do 1000 MHz.

Różnice między kategorią 7 a 5e.

Podstawową różnicą między kategoriami jest fakt, że kategoria 7 opiera się na stosowaniu kabli typu S/FTP (każda para w ekranie i ekran obejmujący cztery pary) łączonych ekranowanymi złączami. Klasa 5e natomiast wykorzystywana jest do budowy Fast Ethernet (100 MHz) i w sieciach Gigabit Ethernet (1000 MHz). Kategoria 5e jest prosta i ekonomiczna. Idealnie nadaje się do budowy sieci domowej lub biurowej o umiarkowanym transferze danych. Kategoria 7, mimo dużo wyższej ceny i wymagań technicznych, jednocześnie gwarantuje najwyższą prędkość transmisji danych.

Dodaj komentarz

Powrót do Blog