Ogranicznik przypięć jest urządzeniem służącym do ochrony przed czasowymi przepięcia, które ograniczają częstotliwość oraz okres trwania prądu następczego. Montaż tego urządzenia może chronić przed awarią sprzętów podłączonych do sieci podczas gwałtownej burzy. Czym jest i do czego służy ogranicznik przypięć?
Spis treści:
W dużym skrócie przepięcie jest to gwałtowny wzrost napięcia ponad maksymalne możliwości instalacji elektrycznej. Najczęstszymi przyczynami takich wzrostów napięć są zwarcia lub uderzenie pioruna. Przepięcia mogą powodować zniszczenia sieci elektrycznej oraz urządzeń do niej wpiętych. Aby ochronić się przed kosztownymi szkodami, warto zastosować ograniczniki przepięć często zwanymi również warystorami, odgromnikami czy ochronnikami.
Ograniczniki przypięć stosowane w instalacjach niskiego napięcia (do 1000 V) dzieli się na cztery klasy – A, B, C oraz D. Ograniczniki o pierwszej klasie zazwyczaj montuje się w celu zabezpieczenia napowietrznych linii energetycznych. Te o klasie drugiej chronią przed szkodliwymi skutkami przepięć powstałych na skutek uderzenia pioruna w linie energetyczne. Ograniczniki o trzeciej klasie zabezpieczają instalację elektryczną przed niewielkimi przepięciami, a z kolei ograniczniki o klasie D stosuje się do ochrony konkretnych urządzeń.
Najbardziej uniwersalne ograniczniki przepięć klasy B i C zbudowane są przeważnie z dwóch podstawowych elementów – podstawy ochronnika oraz wkładki posiadającej element zabezpieczający. Warto dodać, że w ogranicznik klasy B jest oparty na iskierniku, natomiast klasy C na warystorze.
Do ograniczników wpina się dwa przewody – fazowy oraz ochronny. Dodatkowo do osprzętu można poprowadzić również opcjonalnie przewód neutralny. W standardowych warunkach (gdy w układzie występuje prawidłowe napięcie) prąd nie przepływa przez ogranicznik. A to dlatego, że rezystancja między dwoma wpiętymi do napięcia przewodami jest gigantyczna.
W momencie, gdy dochodzi do przepięcia, energia przechodzi przez ogranicznik. Jego zadaniem jest poprowadzenie skumulowanej energii do ziemi z pominięciem instalacji elektrycznej gospodarstwa domowego.
Zakupiony ogranicznik powinien być dopasowany do posiadanej instalacji elektrycznej oraz wpiętych do niej urządzeń. Najlepiej zdecydować się na ogranicznik na etapie projektowania sieci do swojego domu – wtedy dobranie modelu będzie o wiele prostsze.
Powrót do bloga