Trudno sobie obecnie wyobrazić funkcjonowanie sieci telekomunikacyjnych oraz elektrycznych bez miedzianych kabli. Już kilkanaście lat temu na dobre zastąpiły te wykonywane z aluminium. Przemawiały za tym liczne argumenty – na czele z tymi związanymi z kwestiami bezpieczeństwa. Jakie rodzaje miedzianych wykorzystuje się najczęściej? Oto kompendium wiedzy.
Miedź to jeden z najważniejszych surowców wykorzystywanych w instalacjach elektrycznych. Korzysta się z niego od drugiej połowy XIX wieku, kiedy to wynaleziono elektromagnes. Zapoczątkowało to pracę nad pierwszymi telefonami – ich użytkowanie wymagało zastosowania odpowiednich materiałów przewodzących. Jednym z nich jest właśnie miedź.
W tej chwili na rynku dostępnych jest coraz więcej materiałów, które doskonale sprawdzają się w przewodach elektrycznych. Mimo rosnącej presji, miedź jest podstawowym wyborem większości firm produkujących kable. Doskonale sprawdza się nie tylko do przewodzenia prądu elektrycznego, ale również w telekomunikacji, urządzeniach elektrycznych oraz wszelkiego rodzaju rezystorach. Jednak podstawowym miejscem wykorzystania miedzianych przewodów, dalej są instalacje elektryczne w budynkach.
Ogromną popularność, miedziane kable zawdzięczają długiej liście zalet, którą przedstawiają. Najważniejsze z nich jest lepsza przewodność – to właśnie dzięki niej, miedź w pewnym momencie zastąpiła aluminium w procesie produkcji przewodników elektrycznych. Wysoka przewodność oznacza, że dany materiał lepiej przenosi ładunek elektryczny. Ma to ogromne znaczenie dla instalacji oraz systemów elektrycznych.
Dodatkowo miedź jest odporna na rozciąganie. Notuje ona większe naprężenie maksymalne niż inne materiały, dlatego jest tak powszechnie wykorzystywana w budownictwie. Cecha ta sprawia, że miedź jest mniej narażona na pękanie, zapewniając tym samym większe bezpieczeństwo całej instalacji. Równie dobrze miedź radzi sobie z wahaniami temperatury. Nie rozciąga się podczas ogrzewania, ani nie kurczy w chłodniejsze dni, co cechuje większość metali.
Istotną zaletą miedzi jest również fakt, że nie podlega korozji – znacząco wydłuża to żywotność kabli oraz przewodów wykonanych z jej pomocą. Miedziane elementy można ze sobą również łączyć przez lutowanie.
Za wykorzystaniem miedzi w branży budowlanej przemawia także łatwość instalacji. Jako giętki, a jednocześnie twardy i bardzo wytrzymały materiał doskonale sprawdza się podczas prac instalacyjnych.
Obecnie większość przewodów elektrycznych dostępnych na rynku wykonana jest właśnie z miedzi. Są wśród nich niemal wszystkie rodzaje kabli – stosuje się je w wielu branżach od budownictwa mieszkaniowego, aż po telekomunikację.
Są wśród nich oczywiście klasyczne miedziane kable. Składają się z dwóch lub więcej żył umieszczonych obok siebie. Pojedyncze druty są następnie spojone, skręcone lub splecione, tak by tworzyły jeden przewód. Wykorzystanie tego rodzaju łączeń sprawia, że cały kabel wykazuje się dużą giętkością. Taki przewód może być dodatkowo zabezpieczony – najczęściej wykorzystuje się do tego cynk. Na rynku dostępne są również przewody, w których znajduje się kilka pojedynczych kabli. Takie rozwiązania są chętnie wykorzystywane w przypadku rozbudowy sieci urządzeń AGD.
W tym zestawieniu nie może zabraknąć również miejsca na jednodrutowe przewody składające się z pojedynczego metalowego druga. Owinięty jest on specjalną izolacją z tworzywa sztucznego, która ma chronić przewód przed uszkodzeniami. Stanowią one podstawę wielu instalacji montowanych na budynkach. Alternatywą są przewody wielodrutowe. Jak sama nazwa wskazuje, składają się z kilku pojedynczych drutów. Korzystanie z tego drugiego rozwiązania zapewnia dłuższą żywotność samej instalacji.
Kolejnym rodzajem przewodów, do których produkcji wykorzystuje się miedź są przewody ekranowane. Składają się z jednej lub kilku żył i otoczone są materiałem z folii metalowej. Powszechnie wykorzystywane są one w systemach sterowania, a także urządzeniach transmisyjnych.
Miedź wykorzystuje się również do produkcji kabli koncentrycznych. To na ich w dużej mierze oparta jest cała branża telewizyjna. Dzieje się tak dlatego, że kable tego rodzaju odpowiadają za połączenie między anteną a telewizorem. Często to właśnie od jakości zakupionego przewodu, zależy jakość uzyskanego obrazu.
W multikable.pl wiemy, jak duże znaczenie dla branży budownictwa mają miedziane kable. Dlatego naszym klientom proponujemy szeroki wybór rozwiązań, które sprawdzą się w każdej sytuacji. W ofercie sklepu znajdziesz zarówno pojedyncze kable z miedzianymi drutami, jak i skrętki czy kable koncentryczne.
Do zadań specjalnych oferujemy miedziane kable opancerzone. Znajdujące się wewnątrz przewody są dodatkowo wzmocnione, dzięki czemu są mniej narażone na uszkodzenie przez gryzonie, wilgoć czy uszkodzenia mechaniczne. Dostępne są również kable niepalne oraz grubsze miedziane przewody.
Powrót do bloga