Powrót do bloga
29
wrz
Sprzedaż energii z fotowoltaiki przez firmę – jak to działa?
Jednym z argumentów przemawiających za instalacją modułów PV od zawsze była możliwość sprzedaży nadwyżek wyprodukowanego przez nie prądu. Początkowo przysługiwała ona jedynie gospodarstwom domowym, ale po nowelizacji ustawy o OZE z 2019 roku prosumentami mogą zostać także różne instytucje i przedsiębiorstwa. Jak działa sprzedaż energii z fotowoltaiki przez firmę? Najważniejsze informacje znajdziesz w tym artykule.
Warunki, które musi spełnić firma, by mogła zarabiać na wyprodukowanym prądzie
Przede wszystkim instalacja fotowoltaiczna musi być podłączona do sieci energetycznej. Instalacje off-grid, zgodnie ze swoim charakterem, nie dają takiej możliwości. Wiele zależy od wielkości instalacji. Prosumentami są przedsiębiorstwa z mikroinstalacjami (do 50 kW), które muszą podpisać umowę kompleksową na sprzedaż oraz dystrybucję energii elektrycznej. Powyżej 500 kW konieczne jest zaś uzyskanie koncesji, którą nadaje Urząd Regulacji Energetyki. Obowiązuje ona przez czas nie krótszy niż 10 lat i nie dłuższy niż 50 lat.
Sposoby sprzedaży nadwyżek
Przedsiębiorstwa mogą wybrać jeden z kilku sposobów na dystrybuowanie nadwyżek prądu:
- Uczestnictwo w systemie prosumenckim, na zasadzie tzw. net-billingu, który od kwietnia 2022 roku zastąpił system net-meteringu. W świetle nowych przepisów nadwyżka prądu sprzedawana jest po cenach giełdowych. Prosumentem może zostać firma posiadająca mikroinstalację fotowoltaiczną (do 50 kW), która produkuje prąd wyłącznie na użytek własny.
- Uczestnictwo w aukcjach Energii Odnawialnej prowadzonych przez Urząd Regulacji Energetyki. Z tej możliwości mogą skorzystać firmy posiadające małe, średnie i duże instalacje fotowoltaiczne.
- Podpisanie umowy cywilnoprawnej z innym przedsiębiorstwem na zasadach rynkowych w modelu PPA (Power Purchase Agreement). Nie istnieją żadne z góry narzucone wzory takiej umowy, ale znaleźć powinny się w niej informacje dotyczące harmonogramu dostaw, szczegółów i warunków płatności, a także ewentualnych kar za opóźnienia.
- Za pośrednictwem sprzedawcy zobowiązanego, wybieranego przez prezesa Urzędu Rejestracji Energetyki (ta opcja jest niedostępna dla firm posiadających instalacje fotowoltaiczne o mocy równej lub przekraczającej 1 MW).
Powrót do bloga